Hra Geocaching & Kešky - čo to je, SK mapa

Hra Geocaching & kešky – čo to je, SK mapa

Vstúpte do tajuplného sveta dobrodružstva, kde sa spája moderná technológia a vášeň pre objavovanie skrytých pokladov. Geocaching, je viac ako len hra – je to spôsob, ako preskúmať svet okolo seba s novým pohľadom. Táto zábavná a vzrušujúca aktivita využíva GPS technológiu na hľadanie skrytých „cache“ kešiek alebo pokladov, ktoré sú ukryté na rôznych miestach po celom svete.

Geocaching

Obľúbená aktivita, ktorá spája hľadanie skrytých predmetov, používanie zariadení GPS a dobrodružného ducha. Hra je obľúbená medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií a umožňuje objavovať nové miesta, skúmať prírodu a zdieľať zážitky s ostatnými geocachermi. Je to zábavný a vzdelávací spôsob, ako tráviť voľný čas a objavovať svet.



Čo je to Geocaching?

Geocaching (Geokešing) je odvodené od slova geo = zem a anglického slova cache = tajne skryť Geocaching je zábavná aktivita, pri ktorej hľadáte skryté objekty pomocou súradníc GPS. Kešky (cache) sa nachádzajú na rôznych miestach po celom svete a majú vlastné schránky s popisom a súradnicami. Existuje niekoľko typov kešiek ako napríklad tradičné, puzzle, multi-cache, earthcache, mailbox, virtuálne kešky a mnoho ďaľších. Hľadači majú tiež možnosť vymieňať si predmety v skrýši. Úkryty sú rozdelené do kategórií podľa veľkosti a v komunite Geocachingu sa používajú rôzne termíny a skratky.

Čo je to Geocaching a prečo by ste ho mali vyskúšať?

Poznáte geocaching? Vo videu vám ho predstavím a dám vám 5 dôvodov, prečo by ste keškovanie určite mali niekedy vyskúšať.

Vznik Geocachingu

Geocaching založil v roku 2000 Dave Ulmer, ktorý ukryl prvú kešku v lesoch v Oregone v USA. Odvtedy sa Geocaching stal populárnou aktivitou na celom svete, ktorá priťahuje odvážlivcov.

Ako sa hrá Geocaching

Geocaching je kombináciou hry a turistiky. Hľadači používajú navigačné zariadenia GPS alebo aplikáciu na hľadanie skrytých vodotesných schránok, nazývaných kešky. Kešky obsahujú logbook, do ktorého sa hľadači zapisujú, a niekedy aj predmety ak to veľkosť skrýše dovoľuje. Tieto predmety môžu hráči vymieňať za iné a následne je nutné spraviť záznam o tejto výmene. Hľadanie kešiek je zábavný spôsob objavovania nových miest alebo aj pamiatok.

Ako sa hrá Geocaching
unsplash.com | autor: Martin Lostak

Typy kešiek

V Geocachingu existuje niekoľko typov kešiek (skrýš). Od tradičných, ktoré sa nachádzajú na jednom mieste, cez kešky s hádankami, kde musíte splniť určité úlohy, aby ste získali súradnice, až po virtuálne skrýše, ktoré sú len digitálne. Každý typ kešky má svoje špecifiká a výzvy pre hľadačov.

Kešky a súradnice GPS

Úkryty sa nachádzajú na voľne prístupných miestach a polohu majú definovanú na web stránke alebo v mobilnej aplikácií s popisom polohy a GPS súradnicami. Hráči používajú zariadenia GPS na určenie správnej polohy a nájdenie úkrytov. Úkryty obsahujú aj zápisník, do ktorého si hľadač môže písať a často majú zaujímavý príbeh.




Veľkosť úkrytov

Úkryty sa delia do niekoľkých veľkostných kategórií, ako sú mikro, malé, stredné alebo veľké. Od veľkosti skrýše sa odvíja aj veľkosť predmetu, ktorý je v nej uložený. V závislosti od veľkosti kešky záleží aj miesto, kde je možné ju umiestniť.

Hra Geocaching a Keška - Veľkosť úkrytov/cache. Čo je to geocaching
pixabay.com | autor: Settergren

Putovné objekty v Geocachingu

V Geocachingu sa používajú aj putovné objekty, ako sú geocoiny alebo travel bugy. Tieto predmety majú jedinečné kódy a ich majitelia ich môžu sledovať pri cestovaní medzi keškami a po svete. Putovné predmety sú tiež obľúbenou súčasťou komunity Geocachingu a hľadači si ich často fotia a zdieľajú svoje zážitky online.

Geocahing/geokešing - travel bug. Travel bug, ktorý sa dáva do kešky.
pixabay.com | autor: 3282700

Komunita Geocaching

V rámci Geocachingu existuje veľká komunita ľudí, ktorí sa zaujímajú o túto zábavnú činnosť. Komunita sa združuje na rôznych fórach, webových stránkach a sociálnych sieťach. Ľudia si vymieňajú tipy a triky na hľadanie kešiek, zdieľajú svoje skúsenosti a fotografie zo svojich Geocachingových výprav. Komunita tiež organizuje rôzne podujatia a stretnutia, ktoré sa týkajú Geocachingu.

Geocaching Slovensko

Rozmýšľate či sa oplatí hrať geokešing na Slovensku? Je dostatok kešiek vo vašom okolí? Môžete sa sami presvedčiť na Geocahing mape, ktorá zobrazuje kešky nielen na Slovensku. Na webovej stránke geocaching.com je interaktívna mapa, kde si môžete pozrieť zoznam kešiek, ktoré sa nachádzajú nielen vo vašom okolí.

zdroj: geocaching.com

Zážitky z Geocachingu a turistiky

Geocaching môže byť tiež dobrou príležitosťou na turistiku a spoznávanie nových miest. Prostredníctvom Geocachingu môže cestovateľ objaviť skryté klenoty krajiny v rôznych destináciách a získať informácie o miestnej histórii, kultúre a prírodných krásach. Túto hru si môžete zahrať skoro v celom svete a môžete navštíviť aj inú krajinu za cieľom si zahrať túto hru.




Geocaching a ekológia

Geocaching je spojený aj s ekológiou a starostlivosťou o prírodu. Medzi Geokešermi je obľúbený slogan CITO – „cache in, trash out“, čo znamená, že pri hľadaní skrýš človek zároveň odstraňuje odpadky z prírody. Táto činnosť prispieva k udržateľnému cestovaniu a ochrane životného prostredia.

Geocaching a vplyv na zdravie i vzdelávanie

Geocaching je zábavný spôsob, ako sa aktívne pohybovať v prírode a objavovať nové miesta. Hľadanie kešiek si vyžaduje fyzickú aktivitu, ktorá môže priniesť zdravotné benefity, napríklad zlepšenie kondície, zníženie stresu a posilnenie svalov. Geokešing môže byť aj vzdelávacou a výchovnou aktivitou. Hľadanie kešiek môže byť spojené s učením sa o histórii, geológii, biológii a iných vedných disciplínach. Hráči sa môžu dozvedieť zaujímavé informácie o mieste, kde sa keška nachádza, a rozvíjať svoje vedomosti.



Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *