Spoločenská dosková hra Dostihy a stávky. Pravidlá hry dostihy a stávky (sázky)
| | | | |

Spoločenská desková hra Dostihy a sázky: pravidlá, ako sa hrá

Dostihy a sázky je Česká hra, ktorá vznikla okolo roku 1984. Autor tejto hry je čech Ladislav Mareš. Túto ikonickú hru poznajú najmä staršie generácie. Od vytvorenia hry sa predalo okolo 2,5 milióna kusov. V Čechách patrí medzi najpredávanejšie stolné hry. Zaujímajú vás pravidlá a ako sa hrá táto spoločenská dosková hra? V tomto článku sa dozviete viac o tejto hre.

Žáner hry: Strategická
Typ hry: Spoločenská, dosková
Počet hráčov: 2-6
Hra je určená pre: Deti, dievčatá, chlapcov
Doba hrania: +- 90 min

Obsah článku – Spoločenská desková hra Dostihy a sázky: pravidlá, ako sa hrá:

Hra Dostihy a sázky

Spoločenská hra Dostihy a sázky (dostihy a stávky) je určená pre 2 až 6 hráčov. Hra je určená pre hráčov starších ako 10 rokov. Dostihy a sázky je desková hra, ktorá sa podobá známej hre Monopoly. Princíp hry spočíva v pohybe figúrkami po hracej ploche, kde o pohybe rozhoduje hod kockou. Hráči nakupujú kone a vykonávajú isté akcie v závislosti na aké políčko vstúpia.

Čo obsahuje hra Dostihy a sázky

V balení hry Dostihy a sázky sa nachádza:

 • 1 hrací plán
 • 22 kariet s koňmi
 • 14 kariet financie
 • 14 kariet náhoda
 • 4 karty trénera
 • 1 karta stajne
 • 1 karta preprava
 • peniaze – v rôznych hodnotách
 • 72 žltých žetónov
 • 18 červených žetónov
 • 6 hracích figúrok v rôznych farbách
 • kocka
 • návod

Začiatok hry Dostihy a sázky

Ako prvé v hre treba rozložiť hrací plán. Karty s názvom náhoda a financie je nutné zamiešať a položiť na hraciu dosku. Na doske sa nachádza vyznačené pole na oba druhy kariet. Hráči si následné vyberú farbu figúrok za ktorú budú hrať. Ďalšou úlohou je vybrať spomedzi hráčov bankára, ktorý sa taktiež účastní hry. Úloha bankára sa nespája zo žiadnou hernou výhodou. Jeho úlohou je sa starať o bank – financie v banke. Následne zvolený bankár rozdá herné peniaze – dostihové koruny (DK). Každý hráč obdrží 30 000 korún v nasledujúcich hodnotách:

Hodnota DK Počet ks
10 000 1
2 000 6
1 000 4
400 3
200 10
100 7
20 5

Po rozdaní peňazí (DK) začína hru bankár a následne pokračujú hráči v smere hodinových ručičiek.

Pravidlá hry Dostihy a sázky

Hra Dostihy a stávky nemá komplikované pravidlá. Ak by sme mali porovnať komplikovanosť pravidiel s inou hrou tak sa dá prirovnať hre Monopoly. Princípy pravidiel v týchto hrách sú veľmi podobné. Ako sa hrajú dostihy a sázky + pravidlá si priblížime v nasledujúcej časti.

Pravidlá hry dostihy a sázky. Pravidlá hry dostihy a stávky svet dostihy. Ako sa hrá dostihy a sázky
autor: Branko

Začíname hru

Prvý hráč, čiže bankár hodí kockou a postupuje o toľko políčok, koľko hodil hracou kockou. Postupuje smerom akým ukazuje hracia šípka na hracom poli. V prípade, že hráč hodí 6 hádže znova podobne ako v hre Človeče nehnevaj sa.

Po druhom hode sa body, ktoré hráč hodil sčítajú a postupuje presne o toľko políčok. Hráč, ktorý zastavil na políčku vykoná akciu podľa políčka na ktorom stojí. Ak by nastala situácia, že hráč hodí dvakrát za sebou 6 musí sa premiestniť na políčko dištanc. Na jednom hracom políčku môže stáť viacero figúrok.
Ak hráč zastaví na koňovi a je voľný môže si ho zakúpiť v sume aká je uvedená na kartičke koňa. Hráč zaplatí sumu bankárovi a následne získa do svojho vlastníctva daného koňa. Hráč sa ale môže postaviť na políčko koňa, ktorého má zakúpení iný hráč. V tom prípade musí hráč, ktorý sa postavil na spoluhráčového koňa zaplatiť sumu za prehliadku stajne.

Hráč sa môže zastaviť na políčku s názvom Financie. V tomto prípade si potiahne kartičku a vykoná akciu, ktorá je napísaná na kartičke. Následne vsunie kartičku na spod balíčka s názvom Finance.

Spoločenská desková hra dostihy a sázky. Hra dostihy. Hra dostihy a stávky
autor: Branko

Význam políčok v hre Dostihy a stávky

ŠTART

Na tomto poli sa začína hra. Ak hráč prejde po celom poli a prejde políčko štart tak obdrží od bankára 4000 dostihových korún. Výnimka môže nastať iba v prípade kartičky náhoda.

Políčka s názvom koní

Pri políčkach koní je znázornená farba pričom rovnaká farba označuje jednu stajňu. Na hracom poli každého koňa sa tiež nachádza nákupná cena. Ak hráč vlastní všetkých koňov rovnakej farby môže na nich umiestniť žetón dostihu (žltá farba). Ak už má umiestnené 4 žlté žetóny, môže si kúpiť hlavný žetón dostihu (červený). Po umiestnení červeného žetónu musí hráč vrátiť žlté žetóny bankárovi. V prípade, že protihráč vstúpi na políčko koňa musí zaplatiť za prehliadku stajne. Cena za prehliadku stajne sa odvíja od žetónov umiestnených na koňovi.

Políčka s názvom tréner

Hráči si môžu zakúpiť karty s názvom tréner. Ak sa protihráč postaví na toto hracie pole tak musí zaplatiť hráčovi príslušnú sumu, ktorá sa odvíja od počtu kartičiek, ktoré hráč vlastní. Ak hráč vlastní jednu kartu s názvom tréner platí 1000 DK ak vlastní 2 – 2000 DK, 3 – 3000 DK a 4 – 4000 DK.

Políčka s názvom stajne alebo preprava

Cena karty stajňa a preprava je vyznačená na hracej doske. Ak sa protihráč postaví na jedno s týchto polí tak musí zaplatiť 80 násobok hodu kockou v prípade, že vlastní jednu kartu. V prípade, že hráč vlastní obe karty musí zaplatiť 200 násobok hodu kockou.Políčka s názvom náhoda a financie

Hráč, ktorý sa postaví v hre na políčko s názvom náhoda alebo financie, tak si musí potiahnuť vrchnú kartu s príslušným názvom. Následne musí vykonať úlohu, ktorá je napísaná na danej kartičke. Po vykonanej úlohe na kartičke hráč následne vloží kartičku na spodok balíčka. Existuje výnimka pri kartičke náhoda ak je na nej napísané zrušenie dištancu. Túto kartičku vloží hráč na spodok balíčka až keď ju využije na zrušenie dištancu.

Políčko dištanc

Hráč, ktorý sa dostane na toto políčko počas hry nemôže pokračovať v hre dostihy do momentu pokiaľ nehodí dvakrát za sebou 6. Hráč hádže kockou aj naďalej podľa zaužívaného poradia. Ak hráč hodí za sebou dvakrát 6 tak hádže ešte raz a následne sa pohybuje po hracej doske podľa hodenej hodnoty. Druhou možnosťou je využiť kartičku náhoda – zrušenie dištancu, ak túto kartičku vlastní. Pokiaľ sa hráč nachádza na políčku dištanc, tak spoluhráči mu neplatia poplatky za prehliadku stajní.

Políčko veterinárna služba

Hráč, ktorý sa postaví na toto pole platí banke poplatok. Výšku poplatku nájdete na hernom pláne.

Políčko parkovisko

Toto pole je neutrálne. Hráč nie je povinný zaplatiť žiadny poplatok.

Políčko podozrenie z dopingu

Zastavenie na tomto poli znamená, že hráč vynecháva jedno kolo.

Dostihy a sázky – kone

Pripravili sme zoznam koní v hre dostihy a stávky. Názvy a ceny koní v hre môže byť mierne odlišný v závislosti od verzie tejto hry.

Dostihy a sázky kone. Dostihy a sázky mená koní a peniaze za ktoré sa dajú kúpiť
autor: Branko
Názov koňa Cena – DK
Fantome 1200
Gavora 1200
Lady Anne 2000
Pasek 2000
Koran 2400
Neklan 2800
Portlancl 2800
Japan 2800
Kostrava 3600
Lukava 3600
Melák 4000
Grifel 4400
Mohyla 4400
Metál 4800
Tara 5200
Furioso 5200
Genius 5600
Shagga 6000
Dahoman 6000
Gira 6400
Narcius 7000
Napoli 8000

Nakupovanie a obchodovanie v hre dostihy

Na začiatku hry hráči kupujú kone od bankára za stanovené ceny. Neskôr keď už hráči vlastnia kone, trénerov alebo služby, môžu hráči obchodovať medzi sebou. Rozhodujúca je iba ponuka a dopyt a dohoda medzi hráčmi. Ak chce hráč postaviť koňov do dostihu musí vlastniť celú stajňu (všetky kone rovnakej farby). Nastanú prípady kedy iný hráč vlastní koňa do vašej stajne a jediná možnosť je dohodnúť sa na predaji.

Stávkovanie na súperovho koňa

Riziko pre hráča predstavujú súperove kone, ktoré sú postavené do dostihu. Hráč môže toto riziko znížiť tím, že si vsadí na súperovho koňa.

Ako postupovať pri stávkovaní?

Pred hodom kocky položí hráč ľubovoľné množstvo dostihových korún na jedno alebo viaceré políčka súperových koní. Stávkovať môže len na tie kone, ktoré majú minimálne 3 dostihy alebo hlavný dostih. Stávka platí iba po dobu jedného hodu kockou. V prípade, že hráč hodí kockou a nepostaví sa na vsadeného koňa tak suma prepadá majiteľovi koňa.
Ak sa hráč postaví na staveného koňa tak majiteľ je povinný vyplatiť 10 násobok stavenej sumy. Povinnosťou hráča, ktorý sa postavil na súperovho koňa je vyplatiť zisk z počtu dostihov, do ktorých je kôň postavený.
Kto vyhral hru Dostihy a stávky?

Víťazom kola sa stáva ten, kto zostáva posledný v hre. Hráč počas hry môže skrachovať. Do tohto bodu sa dostane hráč tak, že už nevlastní žiadne peniaze alebo majetok, ktorý by mohol predať. Hráč, ktorý si nemôže plniť svoje záväzky skrachoval. Na začiatku hry si hráči môžu stanoviť časový limit. Hráč, ktorý na konci tohto časového limitu získal najväčší majetok vyhral.

Tip na článok: Najlepšie spoločenské hry pre dospelých


Dino Dostihy a sázky: Nová edice Je možné kúpiť v slovenských e-shopoch za cenu od € do €
(Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Dostihy a stávky online

Hru dostihy a stávky si môžete zahrať aj online. Existujú verzie tejto hry na stiahnutie a to zadarmo. Stačí si hru dostihy a stávky stiahnuť, nainštalovať a môžete si vyskúšať zahrať túto hru zadarmo, bez nutnosti kupovania doskovej verzie.

Dostihy a sázky – online

Online verzia hry Dostihy a stávkySimilar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *