Uno kartová hra, ako sa hrá, pravdilá a význam kariet
| | | | | | | |

Uno kartová hra, ako sa hrá, pravidlá a význam kariet

Kartová hra Uno je hra so špeciálnymi kartami. Na partičku hry potrebujete špecifické karty, ktoré si môžete zakúpiť v hráčskom obchode. Táto kartová hra je vhodná pre deti aj dospelých. Pri tejto hre sa zabavia všetky vekové kategórie a je ideálna na zabitie nudy. Hra má rýchle dynamické tempo. Ako sa hrá Uno? Aké má hra Uno pravidlá? Aký je význam kariet? Spoločne sa na to pozrieme v tomto článku.

Žáner hry: Logická
Typ hry: Spoločenská, kartová
Karty na hru: Špeciálne Uno karty
Počet hráčov: 2-10
Hra je určená pre: Deti, dievčatá, chlapcov
Doba hrania: +- 15 min

V článku sa dočítate:

Hra Uno – Online

História hry Uno

Hra Uno, vznikla v amerike približne v roku 1971. Za vznikom hry stojí holič s menom Merle Robbins z Readingu (štát Ohio). Hra si rýchlo našla fanúšikov a pre svoj veľký úspech sa rozšírila skoro do celého sveta. Hru momentálne vydáva firma Mattel. Pre svoju popularitu vytvorila herná spoločnosť Ubisoft videohru na základe tejto kartovej hry. Na oficiálnych stránkach Ubisoftu okrem základnej hry nájdete aj rôzne DLC (rozšírenia) pre túto hru.Ako sa hrá Uno

Uno pravidlá. Uno pravidlá hry. Ako sa hrá Uno. Uno karty pravidlá
Unsplash.com | autor: Simon Ray

Uno je kartová hra vhodná pre 2-10 hráčov. Táto kartová hra sa čiastočne podobá na hru Faraón/Farár a Mau Mau. Na hru potrebujete balíček špeciálnych kariet. Počet kariet v balíčku je 108. Hra je založená na princípe odhadzovania kariet a víťazom hry sa stáva hráč, ktorý sa ako prvý zbaví všetkých kariet.

Pravidlá hry Uno

V balíčku sa nachádza 108 kariet. V tomto balíčku je 100 kariet, ktoré majú 4 rôzne farby:

 • červená,
 • modrá,
 • žltá
 • zelená.

Každá farba obsahuje 25 kariet pričom 19 kariet má zobrazené číslo (0-9). 2 Karty majú označenie “ťahaj 2”. 2 karty majú označenie “obráť” a 2 karty majú slovo “skok”. Na zvyšných kartách (8) sú 4 “divoké karty” a 4 “divoké karty – ťahaj 4”).

Hra Uno. Uno karty. Kartová hra Uno. Balíček kariet Uno. Pravidla Uno. Ako sa hrá Uno.
Unsplash.com | autor: Colin Davis

Pred začiatkom hry sa vyberie hráč, ktorý bude rozdávať karty. Pri výbere hráča, ktorý bude rozdávať karty sa môže uplatniť toto pravidlo losovania. Každý hráč si vytiahne náhodnú kartu a ten, ktorý si potiahne najväčšiu kartu rozdáva. V prípade, že hráč si potiahne akčnú kartu, tak si ťahá ešte raz. Hráč, ktorý bol určený na rozdávanie zamieša karty a každému hráčovi pridelí 7 kariet. Následne sa otočí vrchná karta z balíčka lícom nahor. Táto karta slúži ako odhadzovacia hromádka, kde hráči budú vyhadzovať svoje karty. Zvyšné karty, ktoré ostali slúžia ako ťahací balíček, z ktorého si hráči počas hry Uno ťahajú.

Začiatok hry

Hru začína hráč, ktorý je po lavej strane hráča, ktorý rozdával karty. Následne sa hraje v smere hodinových ručičiek. Vo svojom ťahu môže hráč vyhodiť kartu z ruky rovnakej farby na odkladaciu hromádku alebo číselnú hodnotu (pri kartách s číslami) alebo symbol (pri akčných kartách) ako vrchná karta na na odkladacej hromádke. Ak má hráč na ruke dve rovnaké karty (číslo alebo farba) tak na odhadzovaciu hromadu môže vyhodiť obidve karty. Ak takúto kartu nemá alebo ju nechce vyhodiť, potiahne si vrchnú kartu z ťahacieho balíčka. Ak pravidlá umožňujú zahrať túto kartu, hráč tak môže urobiť, ale po potiahnutí karty už nesmie zahrať kartu, ktorú už mal v ruke. Potom hraje ďalší hráč.
Uno význam kariet

Akčné a divoké karty majú pri zahraní alebo odhalení (ako prvá vyhadzovacia karta) špeciálny význam. Význam špeciálnych kariet v hre Uno:

 • Ťahaj 2: Ďalší hráč si namiesto svojho ťahu ťahá vrchné 2 karty z odoberacieho balíčka.
 • Obráť: zmení smer hry, t. j. ak hráči hrali v smere hodinových ručičiek, po zahraní tejto karty budú hrať proti smeru hodinových ručičiek a naopak. Teda po hráčovi, ktorý zahral túto kartu, bude vždy na rade hráč, ktorý hral pred ním. Ak je táto karta odhalená na začiatku hry, hru začína rozdávajúci a hra potom pokračuje proti smeru hodinových ručičiek.
 • Skok: ďalší hráč preskočí svoj ťah. Ak sa karta vyhodí na začiatku hry, hráč po ľavej strane rozdávajúceho preskočí. Následne hru začína hráč po jeho ľavici. Môže sa použiť ako blok +2 a +4.
 • Divoká karta: možno ju zahrať na ľubovoľnej karte, ktorá je vyhodená. Hráč, ktorý ju zahral, si vyberie jednu z herných farieb (ćervená, modrá, žltá, zelená). Ďalší hráč potom musí zahrať kartu zvolenej farby (alebo divokú kartu). Ak je divoká karta odhalená na začiatku hry, vyberie si farbu hráč, ktorý začína.

Ak niekto zahrá divokú kartu: ťahaj 4, potom ho ďalší hráč (ten, ktorý má ťahať 4 karty) môže vyzvať hráča, aby mu ukázal svoje karty. Ak sa zistí, že hráč, ktorý zahral divokú kartu, má kartu rovnakej farby ako posledná zahraná karta, potom si ju musí vziať späť a ako trest si vziať 4 karty. Ak však bola „divoká karta: ťahaj 4 karty“ zahraná legitímne, potom si ďalší hráč ťahá ďalšie 2 karty ako trest (spolu 6 kariet – 4 za divokú kartu a 2 za trest).

Ak hráč zahral svoju predposlednú kartu, musí povedať slovo „Uno“ skôr, ako sa karta dostane na odhadzovací balíček. Tým upozorní ostatných hráčov, že mu v ruke zostala posledná karta. Ak na to zabudne, niekto iný si to všimne a povie „Uno“ skôr, ako ďalší hráč začne svoj ťah (vytiahne kartu z balíčka alebo si vezme kartu z ruky, aby ju zahral), musí si tento hráč ako trest vziať 2 karty.
Víťazstvo v hre Uno

Víťazom hry sa stáva hráč, ktorý sa ako prvý zbaví všetkých kariet. Získa toľko bodov, koľko je celkový počet kariet, ktoré zostali v rukách ostatných hráčov. Pri bodovaní majú karty s číslami takú hodnotu, aké číslo je na nich uvedené; akčné karty „ťahaj 2“, „otoč“ a „skok“ majú hodnotu 20 bodov, „divoké karty“ a „divoké karty: ťahaj 4“ majú hodnotu 50 bodov. Celkovým víťazom sa stáva hráč, ktorý ako prvý získal 500 bodov.

Bodovanie v hre Uno – Tabuľka

Uno karta Počet bodov
0 0
1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
ťahaj 2 20
obráť 20
skok 20
divoké karty 50
divoké karty ťahaj 4 50

Alternatívne víťazstvo

Alternatívnym spôsobom bodovania je pripočítať body každému hráčovi okrem víťaza za karty, ktoré mu ostali v ruke. Hra sa potom hrá, kým niekto nezíska stanovený počet bodov. Víťazom sa potom stáva ten, kto získal najmenej bodov.

Neoficiálne varianty pravidiel hry Uno

Popísané varianty hry Uno v tejto časti sa nenachádzajú v oficiálnych pravidlách hry.

Varianty:

 • Ak hráč nemôže zahrať kartu, musí ťahať karty, kým nenájde kartu, ktorú môže zahrať.
 • V prípade, že je na začiatku hry odhalená karta bez čísla (divoké karty), odhaľuje sa ďalšia karta, kým sa nenájde karta s číslom.
 • Ak je zahraná karta ťahu („potiahni 2“ alebo „potiahni 4“), ďalší hráč môže namiesto ťahu kariet zahrať kartu „ťahaj 2“ rovnakej farby, ak ju má, podobne môže zahrať kartu „ťahaj 4“.
 • Hráč musí ukončiť hru s kartou, ktorá má číslo. Ak má poslednú kartu inú ako kartu s číslom, musí si vziať kartu.
 • Hráč môže v jednom ťahu zahrať viacero kariet s rovnakým číslom.
 • Ak sa zahrá deviatka, všetci hráči musia rýchlo položiť ruku na balíček. Hráč, ktorý položí ruku ako posledný, si vezme 2 karty.
 • V prípade, že je zahraná nula, hráči si vymenia karty podľa smeru hry. Ak súperovi príde do ruky len jedna karta, musí hráč povedať „UNO“.
 • Ak je na stole rovnaká karta ako tá, ktorú má hráč v ruke, môže ju okamžite pridať do balíčka. Musí tak urobiť skôr, ako na ňu položí svoju kartu ďalší hráč. Ak tak úspešne urobí, hráči medzi ním a posledným hráčom, ktorý pridal kartu, sú preskočení.
 • Ak hráč zahrá kartu s číslom 7, môže, ale nemusí si vymeniť kartu s niekým iným.Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *