pravidla-damy-spolocenska-hra-pre-2-osoby-ako-hrat-damu
| | | | | | | | | |

Ako sa hrá Dáma a pravidlá spoločenskej hry pre 2 osoby

Dáma je strategická desková hra určená pre dvoch hráčov. Hra Dáma vznikla v starovekom Egypte a objavila sa aj v Číne. Existuje viacero variant tejto spoločenskej hry. V článku si viacej priblížime históriu a spôsob ako túto hru hrať.

Žáner hry: Logická, strategická
Typ hry: Spoločenská
Počet hráčov: 2
Hra je určená pre: Deti, dievčatá, chlapcov
Doba hrania: +- 15 min

Obsah článku – Ako sa hrá Dáma a pravidlá spoločenskej hry pre 2 osoby:

História spoločenskej hry Dáma

Vznik dámy je zahalený rúškom tajomstva a nikto nevie presne kto ju vymyslel. Vznik sa datuje okolo roku 3000 rokov pred našim letopočtom v starovekom Egypte. Hra vznikla zo starodávnej hry menom Alquerque. Hracie pole malo inú podobu akú má dnes. Približne v 12. storočí vo Francúzsku použili na hru Alquerque hraciu dosku z hry Šachy. Dáma sa tešila obľube v historickom Francúzsku.

pravidla-damy-spolocenska-hra-pre-2-osoby-ako-hrat-damu
Dáma – spoločenská hra pre 2 osoby | unsplash.com | autor: Tai’s Captures

Hracie pole dámy – šachovnica

Hracie polia majú čiernu a bielu farbu pričom farby sú rozložené striedavo. Šachovnica je hracie pole pre hru Dáma v rozmere polí 8×8. Strategická hra Dáma má rovnakú hraciu dosku ako hra Šach.
Šachovnica - Dáma a šach, hracie pole na spoločenskú hru

Počet hracích kameňov – figúrok

Populárne sú hlavne dva typy dámy – s variantou hracích kameňov 8 alebo 12 kusov. Pravidlá dámy sú rovnaké ako pri figúrkach v počte 8 aj 12.

Klasická Dáma hracie kamene 8×8

Na začiatku hry majú hráči oproti sebe hracie kamene v počte 8. Na obrázku môžete vidieť rozloženie figúrok.

Dáma - hra ,Dáma pravidlá, pravidlá hry dáma, rozloženie šachovnice 8 hracích kameňov, pravidlá dáma

Dáma hracie kamene 12×12

Na začiatku hry majú hráči oproti sebe hracie kamene v počte 12. Na obrázku môžete vidieť rozloženie figúrok.

dama-pocet-hracich-kamenov-na-sachovnici-12

Dáma pravidlá hry

V tejto časti si povieme ako sa hraje dáma. Pravidlá dámy nie sú komplikované a spoločenská hra je určená pre všetky vekové kategórie.

Dáma pravidlá, Pravidlá hry dáma, Ako sa hraje dáma, ako hrať dámu, hry dáma pravidlá
Dáma pravidlá hry | ako sa hraje

Úlohou hráča je vyhodiť z hracieho poľa všetky súperove figúrky. Sú dva typy hracích figúrok (kameňov): obyčajný kameň a dáma.
Hra sa začína iba s obyčajnými kameňmi. Hráči sa pohybujú figúrkami diagonálne po čiernych poliach o jedno políčko v prípade obyčajného kameňa. Figúrky môžu smerovať dopredu, ale nie dozadu a zároveň hráč nemôže preskakovať vlastné hracie figúrky.Obyčajný kameň, ktorý prejde na súperovu protiľahlú stranu sa automaticky premení na dámu. Dáma má možnosť sa pohybovať o ľubovoľný počet polí a taktiež môže ísť dozadu.

Keď sa dva hracie kamene stretnú diagonálne oproti sebe a nachádza sa za ním voľné hracie pole, tak hráč musí vyhodiť súperov kameň. Pravidlá dámy hovoria o povinnosti preskočiť . Môže nastať situácia, že môže skákať obyčajný hrací kameň aj dáma. Povinnosť skákať má v tomto prípade dáma. V prípade možnosti vykonať viacero skokov hráč musí doskákať celú sériu. Ak je viacero variant viacnásobného skoku hráč si môže vybrať smer preskakovania. Cez jeden kameň nemôžete skákať viackrát. Po dokončení všetkých skokov sú hracie kamene vyhodené z polí. Podľa pravidiel dámy prehráva hráč, ktorý už nemá žiadne hracie kamene. Hra sa končí remízou v prípade ak hráč nemá možnosť vykonať ťah figúrkou.

V situácií keď hráč zahrá ťah v rozpore s pravidlami napríklad zabudne preskočiť, je na protihráčovi, či bude žiadať o oprave ťahu.

Dáma a Šach

Spoločenská hra Dáma sa dosť podobá hre Šach. Spoločnou vlastnosťou týchto strategicko-logických hier je hracie pole – šachovnica. Obtiažnosť hry je rozdielna Dáma má jednoduchšie pravidlá a menej typov hracích figúrok ako Šach. Zaujíma Vás Šach? Prečítajte si pravidlá + ako sa hraje Šach v našom článku.
Spoločenská hra dáma – online aj offline

Dámu si môžete zahrať online priamo vo Vašom webovom prehliadači. Výhodou je, že môžete hrať dámu proti počítaču alebo s hráčom na druhej strane zemegule cez internet a nemusíte si kupovať hru fyzicky. Druhá varianta hry dáma vo forme deskovej hry s figúrkami. Materiál figúrok je rôzny ako napríklad plast alebo drevo, pričom drevená verzia je elegantnejšia.

✔️ Sleduj Youtube kanál GamesquadSK🔔
Similar Posts

4 Comments

  1. Zaujímavé čítanie! Som fanúšikom klasických spoločenských hier a milujem hrať Dámu. Ďakujeme za zdieľanie vašich znalostí!

  2. V pravidlách sa píše, že hráč, ktorý je na ťahu a nemá možnosť ťahu, prehráva. Vo Wikipédii sa v Pravidlách dámy píše, že keď hráč na ťahu nemá možnosť ťahu, tak hra končí remízou. Obe situácie sa týkajú dáma 8×8. Tak ako sa zariadiť a hrať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *