Zahrajte si hru kráľov. Šach je jednoduchší ako si myslíte + pravidlá

Dnes bude reč o taktickej spoločenskej hre, ktorá najmä v minulom tisícročí delila ľudí na dve skupiny. Milovníkoch a posmeškároch. Doba už pokročila a šach sa stal rešpektovanou športovou disciplínou, ktorá vyvoláva rešpekt aj u jedincov, ktorí ju nikdy pred tým nehrali a venujú sa skôr fyzicky namáhavým športovým aktivitám.

Obsah článku – Zahrajte si hru kráľov. Šach je jednoduchší ako si myslíte:

Hra šachy - hra pre dvoch hráčov, šach proti počítaču, online, offline logická hra

Hra šachy – hra pre dvoch hráčov | flick.com | Autor: Sasha the Okay Photographer

Kto ho vytvoril a ako sa tu vzal?

Presné informácie o vzniku šachu nie sú do dnešného dňa známe, no odhadovaný vznik je okolo roku 500. Prvá podoba šachu bola nájdená v severnej Indii, tzv. čaturanga. Taktiež sa považuje za predchodcu šachových hier, ako sú šógi, čínsky šach alebo markuk.

Do európy šach prišiel približne v 11. storočí. Prvá európska šachová kniha vznikla v roku 1497 od Louia de Lucena.

Šachovnica – hracie pole

Šachovnica - Dáma a šach, hracie pole na spoločenskú hru

Predstavme si pravidlá – ako sa naučiť hrať šachy

Pravidlá hry sú najčastejším dôvodom, ktorý bežných hráčov spoločenských hier odrádza od hrania danej hry. Teda, ak sú prehnane komplikované, nejasné alebo si vyžadujú dlhší čas na pochopenie. Šach z nášho pohľadu však nie je o nič viac komplikovanejší ako obľúbené hry naprieč všetkými generáciami, ako sú žolík, poker či obľúbené človeče nehnevaj sa.

Základná hra je určená pre 2 hráčov, ktorí majú rovnaký počet hracích figúrok. Hru začína vždy hráč s bielymi figúrkami, následne pokračuje hráč s čiernymi alebo hnedými figúrkami, v závislosti od prevedenia. Cieľom hry je dať tzv. šach-mat. Ten nastáva vtedy, ak sa oponentova figúrka zvaná kráľ nemá už kam pohnúť. Ide teda o najpodstatnejšiu figúrku, ktorú máte za úlohu chrániť. Jednoducho povedané, na to, aby ste si zahrali šach Vám stačí poznať pohyb figúrok a mať 1 spoločníka, ak nechcete hrať proti počítaču. Každý hráč disponuje týmito figúrkami: 8 pešiakov, 2 strelci, 2 jazdci/kone, 2 veže, 1 dáma a 1 kráľ.

Existuje množstvo stratégií ako hru hrať, ale pre Vás, ako začiatočníkov bude najzábavnejšie hrať proti rovnako neskúsenému súperovi a učiť sa na vlastných chybách. Pocity, ktoré nadobudnete potom, ako ste prehliadli dôležitý ťah a stálo Vás to silnú figúrku si budete dlho pamätať, no posilní to Vašu obozretnosť v ďalšej hre.

Ako hrať šach + pravidlá – pohyb figúrok

Poďme sa spolu naučiť hrať šach. V tomto videu si ukážeme základy pohybu figúrok po šachovnici.

Hra šach proti počítaču

Výhodou hry šach s počítačom ako protivníkom je, že si môžete nastaviť obtiažnosť. Postupne ako sa budete zlepšovať si môžete náročnosť šachu proti počítaču upraviť a nastaviť väčšiu obtiažnosť. Vďaka tejto metóde sa môžete od počítača naučiť nové taktiky, ktoré vám pomôžu proti ľudskému súperovi.

Famous Chess Game: Kasparov vs Topalov 1999 (Kasparov’s Immortal)

V pravdepodobne najväčšom šachovom zápase, aký sa kedy hral, ​​Kasparov vo svojej hre „Immortal“ ukazuje, prečo je považovaný za najlepšieho šachistu všetkých čias.

Vysvetlivky k ich pohybu nájdete na každom balení fyzickej kópie hry.

Veríme, že sme Vás aspoň trošku inšpirovali k hraniu šachu. Aj pri tejto hre platí, že treba len začať a zlepšenie príde časom.

Sledujte nás aj naďalej pre množstvo zaujímavých informácií zo sveta online i offline hier.

Šach a Dáma

Spoločenská hra Šach je podobná hre Dáma. Spoločnou vlastnosťou týchto strategicko-logických hier je hracie pole – šachovnica. Obtiažnosť hry je rozdielna Dáma má jednoduchšie pravidlá a menej typov hracích figúrok ako Šach. Zaujíma Vás Dáma? Prečítajte si pravidlá + ako sa hraje Dáma v našom článku.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.