sach-pravidla-spolocenskej-strategickej-hry-pre-dvoch-hracov
| | | | | | | | | |

Pravidlá hry, rozloženie figúrok a ako hrať hru Šach. Zahrajte si hru kráľov!

Dnes bude reč o taktickej spoločenskej hre, ktorá najmä v minulom tisícročí delila ľudí na dve skupiny. Milovníkoch a posmeškárov. Doba už pokročila a šach sa stal rešpektovanou športovou disciplínou, ktorá vyvoláva rešpekt aj u jedincov, ktorí ju nikdy pred tým nehrali a venujú sa skôr fyzicky namáhavým športovým aktivitám.

Obsah článku – Zahrajte si hru kráľov. Šach je jednoduchší ako si myslíte:

Ako hrať šach + pravidlá – pohyb figúrok – VIDEO

Poďme sa spolu naučiť hrať šach. V tomto videu si ukážeme základy pohybu figúrok po šachovnici.

Odkial prišiel Šach?

Presné informácie o vzniku šachu nie sú do dnešného dňa známe, no odhadovaný vznik je okolo roku 500. Prvá podoba šachu bola nájdená v severnej Indii, tzv. čaturanga. Taktiež sa považuje za predchodcu šachových hier, ako sú šógi, čínsky šach alebo markuk.

Do európy šach prišiel približne v 11. storočí. Prvá európska šachová kniha vznikla v roku 1497 od Louia de Lucena.

Stolná hra Šach

Šach je hra určená pre 2 hráčov. Na hru je potrebná doska – šachovnica a hracie figúrky.  Profesionálny hráči Šachu používajú pri hre aj stopky na meranie času nakoľko majú vymedzený čas na vykonanie ťahu. Šach patrí medzi obľúbené stolné hry hlavne u hráčov, ktorý majú radi strategicko-logické hry, kde musia premyslieť dôkladne každý jeden ťah.

Šach nie je až tak komplikovaný

Pravidlá hry sú najčastejším dôvodom, ktorý bežných hráčov spoločenských hier odrádza od hrania danej hry. Teda, ak sú prehnane komplikované, nejasné alebo si vyžadujú dlhší čas na pochopenie. Šach z nášho pohľadu však nie je o nič viac komplikovanejší ako obľúbené hry naprieč všetkými generáciami, ako sú žolík, poker či obľúbené človeče nehnevaj sa. Pravidlá nie sú až tak komplikované, ale najdôležitejšia je stratégia ťahov.Pravidlá hry Šach

Základná hra je určená pre 2 hráčov, ktorí majú rovnaký počet hracích figúrok. Na začiatku hry sa rozložia figúrky na hracej doske – šachovnici. Šachovnica slúži aj ako hracia doska na hru Dáma.

Šachovnica a rozloženie hracích polí

Šachovnica - Dáma a šach, hracie pole na spoločenskú hru

Šach – hráči si vyberú farbu figúrok

Šachovnica je hracie pole sa, kde sú umiestnené biele a čierne polia. Hráči si sadnú oproti sebe. Hráči sa dohodnú kto akú farbu figúrok bude mať. Na výber sú biele a čierne hracie figúrky. Biele hracie figúrky majú výhodu nakoľko začínajú otváracie kolo hry.Koľko figúrok má šach?

Figúrky sa delia na biele a čierne. Každý hráč disponuje týmito figúrkami: 8 pešiakov, 2 strelci, 2 jazdci/kone, 2 veže, 1 dáma a 1 kráľ. Na hru šach je preto potrebných 32 bielych a čiernych figúrok (spolu).

Šachové figúrky

Šachové figúrky biele a čierne - kráľ, dáma, strelec, kôň, veža a pešiak
pexels.com | autor: Agzam

Šach a rozostavanie figúrok na šachovnici

Šach rozloženie hracích figúrok na šachovnici - pešiaci, veźa, kôň, strelec, kráľ a královna
unsplash.com | autor: No-longer-here

Šachové otváranie hry

Hru začína vždy hráč s bielymi figúrkami, následne pokračuje hráč s čiernymi alebo hnedými figúrkami, v závislosti od prevedenia. Keď vykoná ťah hráč s bielymi figúrkami následuje protihráč, ktorý má čierne. Na otvorenie hry sú dve možnosti. Spraviť ťah s pešiakom alebo koňom, ktorý môže preskakovať figúrky.

Hra šachy - hra pre dvoch hráčov, šach proti počítaču, online, offline logická hra
Hra šachy – hra pre dvoch hráčov | flick.com | Autor: Sasha the Okay Photographer

Ako hrať Šach – pohyby figúrok po šachovnici

Dôležité je vedieť ako sa hýbu figúrky po šachovnici. Každá figúrka pešiak, veža, strelec, jazdec/kôň, dáma a kráľ má presne stanovené aké pohyby môžu vykonávať. Priblížime si pohyby každej šachovej figúrky.

Jednotlivé šachové figúrky sa hýbu:

  • Pešiaci – Pešiak má možnosť sa hýbať dopredu a to buď o jedno alebo dve polia, prípaden vyhadzovať o jedno pole došikma. O dve polia sa môže pohnúť v prípade, že je na svojej štartovacej pozícií. Ak už nie je na svojej štartovacej pozícií tak sa pešiak môže pohnúť iba o jedno pole. Výhodou pešiaka je, že ak príde na súperovú začiatočnú pozíciu môže sa zmeniť za inú vyhodenú figúrku. Za akú figúrku si ju zmení si určí sám hráč.
  • Veže – pohybovať sa môže po riadkoch a stĺpcoch o ľubovoľný počet. Tento pohyb môže vykonať len do bodu, keď mu nestojí iná figúrka v ceste – (vlastná alebo súperová).
  • Kôň – jazdec – sa hýbe vždy do písmena L a do zrkadlových obrazov tohto písmena. To znamená, že dve polia jedným smerom horizontálne či vertikálne a jedno políčko druhým smerom.
  • Strelci – Pohyb strelca je podobný veže ale narozdiel od nej sa môže pohybovať iba po diagonálach.
  • Dáma – je veľmi cenná figúrka. Táto šachová figúrka sa môže hýbať smermi – šikmo, vodorovne a horzontálne. Počet políčok je ľubovolný pokiaľ nestojí v ceste súperová alebo vaša figúrka. Dáma môže vykonávať všetky pohyby ako ostatné figúrky okrem jazdcových pohybov do L.
  • Kráľ – figúrka sa hýbe vždy o jedno políčko s výnimkou malej a veľkej rošády. Kráľ sa nemôže postaviť na políčko, ktoré je ohrozené súperovou figúrkou.
Ako vyhrať hru? Dajte súperovi Šachmat

Cieľom hry je dať tzv. šachmat. Ten nastáva vtedy, ak sa oponentova figúrka zvaná kráľ nemá už kam pohnúť. Ide teda o najpodstatnejšiu figúrku, ktorú máte za úlohu chrániť. V hre Šach môže nastať moment kedy sa ani jeden hráč nemôže nikam pohnúť. Táto situácia sa nazýva Pat. V patovej situacií nastáva medzi šachistami remíza a nevyhral ani jeden hráč a zároveň ani neprehral.

Ako sa naučiť hrať Šach?

Existuje množstvo stratégií ako hru hrať a naučiť sa ju. Pre Vás, ako začiatočníkov bude najzábavnejšie hrať proti rovnako neskúsenému súperovi a učiť sa na vlastných chybách. Pocity, ktoré nadobudnete potom, ako ste prehliadli dôležitý ťah a stálo Vás to silnú figúrku si budete dlho pamätať, no posilní to Vašu obozretnosť v ďalšej hre. Najlepšie sa učí hrať Šach od skúsených hráčov. Je dobré sledovať partičky iných hráčov a všímať si ich otvorenia hry, či iné ťahy. Medzi najznámejších hráčov Šachu patrí svetovo známy Garri Kimovič Kasparov.

Famous Chess Game: Kasparov vs Topalov 1999 (Kasparov’s Immortal)

V pravdepodobne najväčšom šachovom zápase, aký sa kedy hral, ​​Kasparov vo svojej hre „Immortal“ ukazuje, prečo je považovaný za najlepšieho šachistu všetkých čias.

Chcete sa naučiť hrať Šach? Zahrajte si proti počítaču

Výhodou hry šach s počítačom ako protivníkom je, že si môžete nastaviť obtiažnosť. Postupne ako sa budete zlepšovať si môžete náročnosť šachu proti počítaču upraviť a nastaviť väčšiu obtiažnosť. Vďaka tejto metóde sa môžete od počítača naučiť nové taktiky, ktoré vám pomôžu proti ľudskému súperovi.Šach a Dáma

Spoločenská hra Šach je podobná hre Dáma. Spoločnou vlastnosťou týchto strategicko-logických hier je hracie pole – šachovnica. Obtiažnosť hry je rozdielna Dáma má jednoduchšie pravidlá a menej typov hracích figúrok ako Šach. Zaujíma Vás Dáma? Prečítajte si pravidlá + ako sa hraje Dáma v našom článku.

Veríme, že sme Vás aspoň trošku inšpirovali k hraniu šachu. Aj pri tejto hre platí, že treba len začať a zlepšenie príde časom.

✔️ Sleduj Youtube kanál GamesquadSK🔔
Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *