zolik-joker-pravidla-spolocenskej-hry-zolikove-karty
| | | | | | | | | |

Žolík = Rummy – Pravidlá spoločenskej kartovej hry

Obľúbená kartová hra Žolík (Joker) je spoločenská hra, ktorá vznikla v 19. storočí vo Veľkej Británii v meste Londýn. Spoločenská hra vhodná na chatu či trávenie dlhých večerov. V článku si bližšie priblížime pravidlá aj druhy kartových hier zo žolíkovými kartami.

Žáner hry: Logická
Typ hry: Spoločenská, kartová
Počet hráčov: Pre viacerých hráčov, pre 2-6
Hra je určená pre: Deti, dievčatá, chlapcov
Počet žolíkových kariet: 104 + 4 žolíci (108)

Obsah článku:

Video návod – Pravidlá hry Žolík


Kartová hra pre deti aj dospelých. Ako hrať Žolíka – Video

História hry Žolík

Žolík - Kartová spoločenská hra, historická karta žolík - joker, kartová hra, žolík karta, obrázok žolíka
Historická žolíková karta | flickr.com | autor: David Pacey

Kartová hra Žolík (Rummy alebo Rémy) vznikla v roku 1832 vo Veľkej Británii. Za vznikom stojí pán Rufford z Londýna, ktorý bol povolaním továrnik a lekárnik. Po smrti tvorcu hry prevzala práva na hru spoločnosť De.La.Rue Zaujímavosťou je, že od vzniku hry sa výrazne nezmenili pravidlá hry Žolík. Prepracovaný bol iba bodový systém. Od vzniku hry vzniklo ale viacero grafických podôb žolíkových kariet. Spoločenská hra Žolík sa tešila obľube od vzniku až po dnešnú súčasnosť.

Hracie karty na Žolíka

Na hru Žolík sú potrebné iba karty. Konkrétne sa používajú francúzske karty (rummy/rémy). Od vzniku hry v roku 1832 vzniklo viacero designových podôb. Prvé vydania kariet mali jednoduchý design, ale postupom času vznikli viacej prepracované podoby hracích kariet. V súčasnosti sa karty delia na červené a čierne, ale v roku 1912 sa objavila zelená hracia žolíková karta.Hry zo žolíkovými kartami

Hier zo žolíkovými kartami je viacero. Ak vás omrzí klasická hra Žolík môžete vyskúšať aj iný typ hry s týmito kartami. Vyskúšať môžete napríklad Autobus, Kent či Solitaire (Pasiáns). Pre starších hráčov sú vhodné hry ako Poker, BlackJack či Bridž. Tieto hry sú náročnejšie a vyžadujú si určitú stratégiu.

Žolík, žolíkové karty, pravidlá hry žolík, žolíkové, rummy pravidlá, joker hra - karty, kolko kariet maju zolikove karty
Hry so žolíkovými kartami | unsplash.com | autor: Jack Hamilton

Pravidlá kartovej hry Žolík

Hra žolík nemá komplikované pravidlá. Hra je určená pre 2 až 6 hráčov. Počet žolíkových kariet potrebných na hru je 104 kariet + 4 žolíci = spolu 108 kariet. V nasledujúcich častiach si podrobnejšie priblížime pravidlá hry Žolík.

zolik pravidla, rummy pravidla, žolíkové karty, pravidlá hry žolík, americky žolík pravidla hry, ako hrať žolíka

Počet žolíkových kariet v hre

V hre je nutné aby bolo 108 kariet (francúzske rummy). Pri hre nie je dobré podvádzať a nechávať si v rukáve karty lebo počas hry sa to spoluhráči dozvedia. V hre musia byť karty v takomto zložení:

 • Počet červených žolíkových kariet – 52,
 • počet čiernych žolíkových kariet – 52,
 • počet žolíkov – 4.

Počet žolíkových kariet – farby, symboly a žolíci

 • 2 krát po karte: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A – červená farba nazývané aj srdcové,
 • 2 krát po karte: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A – červená farba nazývané aj kárové,
 • 2 krát po karte: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A – čierna farba nazývané aj krížové,
 • 2 krát po karte: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A – čierna farba nazývané aj listové.
 • 4 krát žolík.
zoliky-symboly-kariet-farby-cervene-cierne
Farba a symbol na žolíkových kartách | pixabay.com | autor: OpenClipart-Vectors

Rozdanie kariet

Prvou úlohou je zamiešať žolíkové karty. Následne jeden hráč seká – zoberie časť kariet, ktoré sú uložené na sebe. Otočí karty a hľadá či v prvých troch kartách sa nenachádza žolík – ak sa nachádza môže si ich zobrať do hry. Prvá karta, ktorá bola pri sekaní sa obráti lícom hore. Táto karta slúži na zatvorenie z ruky. Každému hráčovi sa rozdá 14 kariet, pričom hráč, ktorý začína má 15 kariet. Hlavným cieľom je vytvoriť postupky na vyloženie hry. Hráč, ktorý je na rade s vyhadzovaním karty si najskôr jednu potiahne z balíka. Po vyhodení karty nasleduje ďaľší hráč, ktorý si potiahne a vyhodí kartu. Hráči vyhadzujú karty po jednom také ktoré sa im nehodia do postupky.
Ako vytvárať postupky?

Postupka sa utvára s troch kariet rovnakého symbolu a farby v postupnosti:

 • A (eso),2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,D,K,A (eso).

Existujú dva druhy postupiek a to čistá postupka a špinavá. Čistá postupka sa skladá aspoň s troch kariet (alebo viacerých) rovnakej farby a symbolu bez žolíka (srdce, káro, kríž či list). Špinavá postupka obsahuje aspoň 3 karty (alebo viac) a jedna z nich je žolík. Ten nahrádza ľubovoľnú kartu v postupke (farba aj symbol). Pri vyložení špinavej postupky môže hráč, ktorý vyložil karty (ale aj spoluhráč) vymeniť žolíka a použiť ho vo vyložení.

Vykladanie v hre Žolík

Na vyloženie kariet musí mať hráč postupky, ktoré majú spoločný súčet aspoň 51. Vo vykladaní môže použiť čisté aj špinavé postupky. Ak sa niektorý hráč vyloží, tak každý vyložení hráč môže dokladať karty do postupiek. Dokladať karty je možné do svojej aj spoluhráčovej postupke. Vďaka vyloženiu a dokladaniu kariet hráć môže vyhrať hru tak, že sa zbaví všetkých kariet.

Bodové hodnotenie v kartovej hre Žolík

Karta Počet bodov
A 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
7 7
8 8
9 9
10 10
J 10
Q 10
K 10
A 11
Žolík podľa karty, ktorú nahrádza

Ako vyhrať v Žolíku?

V hre víťazí hráč, ktorý sa pomocou vyloženia zbaví všetkých kariet. Ako bolo spomenuté na vyloženie potrebuje súčet kariet v hodnote 51. Hráč môže vyhrať hru aj vyložením z ruky. Sú 3 spôsoby ako vyhrať hru Žolík:

 • Použitím karty, ktorá je otočená lícom hore (použitá pri sekaní),
 • bez použitia karty s ktorou sa sekalo,
 • postupným vykladaním kariet a dokladaním do spoluhráčových postupiek.

Hráč si môže žolíkov zobrať aj do ďalšej hry v prípade ak sa zbaví všetkých ostatných kariet a v ruke mu ostanú len žolíci.

Stratégia alebo ako hrať žolíka?

Stratégií ako hrať žolíka je niekoľko. Využiť môžeme dve stratégie, ktoré sa odvíjajú od spôsobov ako vyhrať.

Zdržanlivá stratégia spočíva s uzatvorením z ruky. Hráč čaká na vhodný moment a vyloží sa až keď uzatvára. Ak sa ostatní hráči vyložia hráč má strategickú výhodu a môže sa zbaviť dodatočných kariet pri vykladaní z ruky. Ako získať strategickú výhodu do ďalšej hry? Ak hráč má žolíkov v ruke tak ich nemusí vykladať a môže si ich nechať do ďalšej hry.

Druhá možnosť je vyložiť sa hneď keď má možnosť – súčet kariet v postupke aspoň 51. Následne môže využívať vyhodené karty aj od spoluhráčov na vytváranie postupiek. Nevýhoda je, že ostatným hráčom, ktorý sú vyložení dá možnosť dokladať karty do jeho postupky.

Hra Žolík online

Ak máte chuť si zahrať Žolíka a práve nemáte poruke žolíkové karty existuje jednoduché riešenie. Žolíka si môžete zahrať online zadarmo buď priamo vo webovom prehliadači alebo cez mobilnú aplikáciu. Hru môžete hrať free stačí Vám k tomu počítač alebo mobilné zariadenie. Existujú aj offline verzie hry, kde si môžete zahrať aj bez nutnosti pripojenia k internetu.

✔️ Sleduj Youtube kanál GamesquadSK🔔Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *