Domino - ako sa hrá domino, pravidlá domino, domino kocky, hra domino návod, detské domino, domino kocky
| | | | | | |

Ako sa hrá Domino – spoločenská hra s domino kockami

Domino je hlavné detská hra určená pre dvoch hráčov. Pri tejto hre sa deti môžu naučiť základy matematiky a rozvíjať logické myslenie a to hravou formou. Jednoduchá logická hra s kameňmi (kocky) pri ktorej sa môžu zabaviť rôzne vekové kategórie.

Žáner hry: Logická
Typ hry: Spoločenská
Počet hráčov: 1, 2, 4
Hra je určená pre: Deti, dievčatá, chlapcov

Obsah článku – Ako sa hrá Domino

Domino efekt – zábava s domino kockami inak

Dominové kocky môžete využiť aj inak ako len na klasickú hru. Zabaviť sa dá aj pomocou domino efektu. Pozrite si video a zistíte ako.

Domino – história

Hra domino pravdepodobne vznikla v Ázii. Domino kocky aké poznáme teraz vznikli z čínskych dominových kariet. Domino kocky teda môžeme označiť za vzdialenú príbuznú kartovú hru. V Kóreji túto hru nazývali ho hpai či koi hpai v Číne keat pai, ngapai, chiupai či timpai a v Laose tau-tem. Táto hra v minulosti bola rozšírená na ázijskom kontinente. Predpokladá sa, že túto hru priviezol Marco Polo okolo 13. storočia do Európy.

Ako vyzerajú Domino kocky

Domino kocky sa zvyčajne vyrábajú z plastu alebo tvrdého dreva. Jedna strana domina je predelená na dve časti. Na každej časti sa nachádzajú dve čísla. Čísla na klasickom domine sú zaznačené bodkami. Klasická farba domina je biela s čiernymi bodkami – číslami. Domino má zvyčajne tvar obdĺžnika. Rozmery domina bývajú rôzne od malých hracích kociek až po veľké kocky. Klasické domino kocky majú rozmery približne 5×2,5×0,6 cm. Pri väčších domino kockách sa môžete stretnúť s rozmermi okolo 15 cm.
Ako sa hrá Domino – pravidlá hry

Ak chcete hrať Domino s 2 alebo 4 hráči potrebujete 28 domino kociek. Pravidlá hry domino pre 4 hráčov začína určením dvojíc. Hráči hrajú v dvojiciach a sadnú si oproti sebe. Spoluhráći nesmú spolu komunikovať. Na začiatku hry je potrebné si určiť do koľko bodov sa hraje. Zvyčajne je počet bodov stanovený na 100.

Ako sa hrá domino, pravidlá hry domino. Domino pravidlá. Domino
unsplash.com | autor: Tatiana Rodriguez

Začiatok hry Domino

Na stôl sa rozložia dominové kocky tak aby nebolo vidno čísla – lícom dole. Ako prvé sa kocky zamiešajú a následne si hráći vylosujú 7 domino kociek. To znamená, že hráči si rozdelia všetkých 28 dominových kameňov. Každý hráč si postaví kocky tak aby ostatní hráči nevideli. Hru začína hráč, ktorý si vytiahol kocku s dvojitou šestkou a vyloží kameň na hraciu plochu (do stredu). Vo vykladaní pokračuje hráč po jeho ľavej strane.

Domino, Domino kocky, ako sa hra domino, domino pravidla, domino navod
pixabay.com | autor: OpenClipart-Vectors

Domino – hráči vykladajú kocky

Po tom ako prvý hráč vyložil dvojitú šestku na stred hracej plochy vykladá hráč po lavici domino kocku, ktorá má rovnaké číslo v tomto prípade 6. Hráč, ktorý pokračuje v hre musí priložiť domino kocku s rovnakým číslom (podľa počtu bodiek). Kocky s rovnakým číslom sa prikladajú tak aby sa dotýkali. Kocky sa môžu prikladať s jednej alebo druhej strany, ale nesmú sa prikladať do stredu.

V prípade, že hráč nemá akú kocku doložiť povie ďalej a pokračuje druhý hráć po ľavej strane. Hráči nesmú povedať ďalej v prípade, že majú akú kocku doložiť.

Kto vyhral v hre Domino

Hra končí v prípade, že jeden hráč vyložil všetky svoje dominové kamene. Ostatní hráći si prerátajú aký súčet čísel domino kameňov im ostal na ruke (nezaložených). Kto ale vyhral partu? Dvojica, ktorá má najnižší súčet čísel s kociek, ktorých im ostal na ruke. Víťazná dvojica si pripíše toľko bodov, koľko im ostal súčet čísel pri dvojici, ktorá prehrala. V domino hre môže nastať situácia, kedy ani jeden hráć nemôže vyložiť žiadny kameň na hraciu plochu. V tomto prípade vyhrávajú hráči, ktorý majú nižší súčet bodiek na ruke. Následne pokračuje ďalšia hra.

Výhra v hre Domino končí vtedy, keď niektorá dvojica nazbiera počet bodov, ktorý si stanovili na začiatku.Pravidlá Domino pre 2 hráčov

V prípade, že Domino hrajú dvaja hráči tak sú pravidlá mierne upravené. Keď hráč nemôže doložiť domino kocku na hraciu plochu ťahá si kocku z banku. Ak tento kameň vie doložiť tak ho vyloží na hraciu plochu. Hráč, ktorý nevie doložiť kameň na hraciu plochu tak si ťahá domino kocky pokiaľ nevie doložiť kameň na hraciu plochu.Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *