super-mario-hra-postavy-pribeh-vydania-hier
| | | | |

Videohra Super Mario zasiahla viaceré generácie

Plošinová hra Super Mario zasiahla viaceré generácie. Prvé vydanie hry vzniklo v roku 1985 od spoločnosti Nintendo. Na každú konzolu od Nintenda vznikla aspoň jedna hra. Super Mario hry majú rôzne žánre, pričom prvé vydanie hry bola plošinovka. Úspech tejto hry bol obrovský a neskôr vzniklo aj filmové spracovanie. Hru si môžete zahrať aj na iných herných platformách ako Nintendo napriklad na mobile alebo počítači.

Žáner hry: Arkádová, Plošinovka, Akčná, Retro, Závody
Zariadenia: Mobil, Počítač, Nintendo
Počet hráčov: Pre jedného, Pre dvoch, Multiplayer
Vydavateľ: Nintendo
Rok vydania hry: Prvé vydanie 1985

Obsah článku – Videohra Super Mario zasiahla viaceré generácie

História videohry Super Mario

V roku 1985 vyšiel prvý diel hry s názvom Super Mario Bros. Za vznikom stojí spoločnosť Nintendo a vývojár/autor menom Šigeru Mijamoto. Za dizajnom hry stoja hlavne Šigeru Mijamoto a Takaši Tezuka. Medzi hlavných vývojárov okrem Nintenda patrí aj Atari, Intelligent Systems, MISA, Sculptured Software a ďalší. Prvy diel legendárnej hry s Máriom bol pribalený do hernej konzoly NES – Nintendo Entertainment System. Super Mário si získal obľubu u veľkej časti obyvateľstva a motív pretavili do plyšových hračiek, kartových a stolových hier.
Super Mario videohry od Nintendo – zoznam

Od vydania prvej hry Super Mario v roku 1985 ubehlo veľa rokov. Za ten čas bolo vydaných viacero hier na rôzne platformy. Prvé vydanie hry bolo v 2D – plošinovke ale tvorcovia hry neskôr vytvorili aj 3D verziu. Hru si užijú rôzne vekové kategórie a je určená pre detichlapcov aj dievčatá. Super Mario hry ponúkajú viaceré žánre:

  • Plošinovka,
  • Akčná hra,
  • Adventúra,
  • Závody,
  • Level editor.

Zoznam Videohier Super Mario

Názov hry Rok vydania Žáner hry Platforma
Super Mario Bros. 1985 plošinová Nintendo Entertainment System (NES)
Super Mario Bros. 2 1988 plošinová Nintendo Entertainment System, Arcade, Game Boy Advance
Super Mario Bros. 3 1988 plošinová Nintendo Switch, Wii, 3DS, Wii U, PlayChoice-10
Super Mario Land 1989 plošinová Game Boy, Nintendo 3DS
Super Mario World 1990 plošinová Super Nintendo Entertainment System, Game Boy Advance, Wii
Super Mario Land 2: Six Golden Coins 1992 plošinová Game Boy, Nintendo 3DS
Super Mario 64 1996 plošinová, adventúra Nintendo 64, Nintendo Switch, Wii, Nintendo Wii U, iQue Player
Super Mario Sunshine 2002 plošinová, adventúra Nintendo GameCube
New Super Mario Bros. 2006 plošinová Nintendo DS, Nintendo Wii U
Super Mario Galaxy 2007 plošinová, adventúra Wii, Nintendo Wii U, Android
New Super Mario Bros. Wii 2009 plošinová Wii, Nintendo Wii U, Nvidia Shield TV
Super Mario Galaxy 2 2010 plošinová Wii, Nintendo Wii U
Super Mario 3D Land 2011 plošinová Nintendo 3DS
New Super Mario Bros. 2 2012 plošinová Nintendo 3DS
New Super Mario Bros. U 2012 plošinová Nintendo Switch, Nintendo Wii U
Super Mario 3D World 2013 plošinová Nintendo Switch, Nintendo Wii U
Super Mario Maker 2015 plošinová, level editor Nintendo 3DS, Nintendo Wii U
Super Mario Odyssey 2017 plošinová, adventúra Nintendo Switch
Super Mario Maker 2 2019 plošinová, adventúra Nintendo Switch
Mario Kart Tour 2019 závody Android, iOS

Hlavný dej hry Super Mario

Hlavnou postavou v hre je taliansky inštalatér Mario s jeho bratom Luigi. Hry Super Mario sa zvyčajne odohrávajú v tzv. Hubovom kráľovstve, pričom hlavnou úlohou je boj zo zlým drakom Bowserom a zachrana princezny Peach. Inštalatér Mário sa musí potulovať cez nebezpečné krajiny, kde na neho číhajú rôzne nebezpečenstvá. V hre sa nachádzajú rôzne lokácie ako podzemie, podvodný svet či Bowserovy hrady. Úlohou hráča je vyhýbať sa nebezpečným nástrahám, zbierať mince, hríby (ćervené alebo zelené) či kvetiny. V hre sa nachádzajú leveli, ktorých náročnosť sa stupňuje.

Hra Super Mario, príbeh a postavy y videohrier Super Mario
Plošinová hra Super Mario | flickr.com | Autor: Dylan Baugh

Super Mario postavy z hry

Mario

Hlavná postava z hry, ktorá je zároveň aj maskotom spoločnosti Nintendo. Taliansky inštalatér v modrých monterkach, červenou čapicou a tričkom je ikonická postava Super Mario hier. Jeho úlohou je zvyčajne záchrana princezny Peach, ktorú unáša hlavný nepriateľ Bowser. Mario je charakteristický skákaním a zbieraním rôznych predmetov – mince, kvetiny alebo huby. V niektorých hrách má aj zbrane zvyčajne kladivo. Pri jeho dobrodružstvách mu občas pomáha jeho brat Luigi.
Brat Luigi

Luigi – mladší brat Maria sa objavil prvýkrát v hre roku 1983. Charakteristický výzor je modré montérky, zelené tričko a čapica. Postavu Luigiho ovládal druhý hráč pričom sa z hry pre jedného hráča stala hra pre dvoch. Hlavnou úlohou je pomáhať Mariovi pri plnení úloh a záchrane princezny Peach. Luigi sa objavil aj v neskorších hrách Super Mario.

Princezná Peach

Princezná Peach ktorá kraľuje Hubovému kráľovstu, ktorú môžete poznať aj pod menom princezná Toadstool. Nežná a milá princezná, ktorá je charakteristická ružovou farbou je zaľúbená do Maria, ktorý ju musí neustále zachraňovať, pred zápornou postavou Bowserom – korytnačím drakom.
Patrí medzi hlavné postavy videohry, ktorú musí Mario zachrániť. Vo väčšine hier je nehratelnou postavou, okrem hry Super Princess Peach kde bola hlavnou hrdinkou a hráč ju mohol ovládať.

Korytnačí drak – Bowser

Hlavná záporná postava (nepriateľ Maria) má vzhľad korytnačieho draka. Šupinaté telo, zelený pancier s bodákmi, veľké pazúre a chrlenie ohňa sú charakteristickým vzhľadom Bowsera. Objavuje sa vo väčšine videohrách Super Mario kde prepadne a unesie princeznu Peach, ktorá kraľuje Hubovému kráľovstvu. V hre Super Mario Sunshine sa objaví aj jeho mladší brat Bowser Jr.

Postavičky z videohry Super Mario, Nintendo hra Super Mario, Luigi, Pech, Mario
Super Mario postavy | Unsplash.com | Autor: Ryan Quintal

Super Mario vo filme

Vďaka úspechu videohry Super Mario vzniklo filmové spracovanie v roku 1993 s názvom Super Mario Bros. Réžiu filmu mal na starosti Rocky Morton a Annabel Jankel. Medzi hlavných hercom filmu Super Mario Bros. patrí Bob Hoskins, John Leguizamo, Dennis Hopper, Samantha Mathis či Fisher Stevens. Príbeh filmu sa odohráva v Brooklyne kde začnú záhadne miznúť ženy.Super Mario Bros. (1993) – Film trailer

Filmový trailer – Super Mario Bros. z roku 1993

✔️ Sleduj Youtube kanál GamesquadSK🔔Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *