Ako zvýšiť FPS - snímky za sekundu v hre CS:GO
|

Ako zvýšiť FPS v hre CS:GO

FPS – alebo frames per seconds (snímky za sekundu) – sú základným ukazovateľom toho, ako dobre počítač alebo herná konzola zvláda danú hru. Existuje mnoho spôsobov, ako optimalizovať hry tak, aby boli FPS vyššie. V našom prípade sa pozrieme na Counter-Strike Global Offensive. Pripravili sme si pár tipov ako vylepšiť FPS v tejto hre.

Obsah článku – Ako zvýšiť FPS v hre CS:GO:

Prečo je dôležité mať vysoké FPS?

FPS alebo snímky za sekundu majú jedno pravidlo, čím vyššie FPS, tým menej hra zaostáva a tým plynulejšie hra beží. Čím nižšie FPS, tým viac hra zaostáva, čo výrazne znižuje váš herný výkon. V prípade CS:GO môžete často dostať headshot alebo kill bez ohľadu na to, aké rýchle sú vaše reflexy. Ak máte nízke FPS, rýchle reflexy ani skill vám nepomôžu. Koľko FPS by malo stačiť, aby som mohol hrať naplno svoju obľúbenú hru CS:GO? Alebo aj akúkoľvek inú hru?

  • Menej ako 30 FPS – znamená hru plnú lagov, pri ktorej si hru v skutočnosti neužijete. Ak si aj napriek tomu chcete hru zahrať, odporúčame vylepšiť počítač alebo znížiť detaily.
  • 30 FPS a viac – 30 FPS je už štandard, na ktorom môžete hrať viac-menej bez oneskorenia, ak vám FPS neklesá. Na 30 FPS si zahráte na herných konzolách, ako sú Xbox či PlayStation.
  • 60 FPS a viac – ideálne pre plynulé hranie bez oneskorenia
30 fps, 60 fps, aké su ideálne FPS v hre Counter Strike Global Offensive
unsplash.com | autor: Alexander Jawfox

Ako nastaviť CS:GO na lepšie snímky za sekundu?

Ak máte starší počítač alebo notebook, odporúčame nastaviť hru CS:GO na najnižšie nastavenia. Takéto nastavenie síce sťažia zobrazenie hry, ale zabránia oneskoreniu a zvýšia FPS v hre. V prípade, že máte novší a výkonnejší počítač alebo notebook, zníženie detailov samozrejme tiež zvýši počet snímok za sekundu, ale nie je to tak nevyhnutné ako na starších počítačoch. Pri výkonnejších počítačoch je otázkou kompromis medzi zvýšením FPS a grafikou hry, takže výber je na vás.

Ako zvýšiť FPS v CS:GO na notebooku

Pri notebookoch sa stretnete s ďalším problémom. Keď máte vypnutú nabíjačku, tak pri mnohých notebookoch (aj herných) sa stretnete s tým, že vám klesne FPS. Toto je prípad u všetkých hier, nakoľko je to spôsobené tzv. režimom napájania. Notebook sa snaží šetriť energiu na úkor výkonu. Tento problém môžete vyriešiť buď pripojením nabíjačky alebo nastavením na vysoký výkon. To by malo zvýšiť vaše snímky v CS:GO takmer okamžite.
Ak máte prepínateľnú grafiku, uistite sa, že pri hraní nepoužívate integrovanú grafiku Intel, ale výkonnejšiu grafiku od spoločnosti AMD či NVIDIA. Niektoré notebooky majú aj funkciu „Turbo boost“. Tento názov môžete nájsť v popisoch produktov na e-shopoch s notebookmi a výkon procesu v GHz je označený takto: „2,4 GHz, TB 3,4 GHz“. V tomto prípade teda môžete teda zapnúť Turbo Boost a výrazne zvýšiť FPS. Dávajte ale pozor, aby ste notebook neopotrebovali, takže Turbo Boost zapínajte len v hrách, kde sa bez neho naozaj nezaobídete.

Ako zvýšiť FPS - snímky za sekundu v hre CS:GO
unsplash.com | autor: Francesco Vantini

Limit FPS v CS:GO

FPS limit je štandardnou funkciou v mnohých hrách, obmedzuje FPS a znižuje tak opotrebovanie počítača. Je to výhodné najmä pre hráčov, ktorí hrajú pravidelne a často. Ak chcete odstrániť limit FPS, ktorý môže zvýšiť vaše FPS v CS:GO, stačí zapnúť konzolu v nastaveniach CS:GO. Nasledne zadáte príkaz: fps_max 0, čím sa zvýši limit FPS a vaše snímky môžu byť neobmedzené. Limit FPS je často predvolený na 60 FPS kvôli vertikálnej synchronizácii, ktorá synchronizuje FPS s monitorom. Mali by ste to tiež zakázať priamo v hre – sekcia grafické nastavenia. Následne to pre istotu zakážte aj v nastaveniach grafickej karty.

FPS v hre

Počet FPS Stav
Menej ako 30 FPS Treba zlepšiť
Viac ako 30 FPS Štandard
Viac ako 60 FPS IdeálneTipy a triky na zvýšenie FPS v hre CS:GO

Pripravili sme pre vás nasledujúce tipy a triky na zvýšenie FPS v hre CS:GO:

1. Pravidelne aktualizujte ovládače grafickej karty
2. Uistite sa, že váš počítač alebo notebook nie je zaprášený (napríklad notebook zo spodnej strany a herný počítač zo zadnej strany „case“ či skrinky).
3. V prípade staršieho alebo slabšieho počítača vypnite ostatné programy a procesy, ako je prehliadač (firefox, google chrome), spotify atď….
*4. Použite možnosť predvoľby CS:GO v službe Steam cez Steam > Hry > Zobraziť knižnicu hier > kliknite pravým tlačidlom myši na Counter-Strike:Global Offensive > Vlastnosti > Možnosti spustenia: -high -threads 8 +cl_showfps 1 -novid

Vysvetlenie k tipu č. *4:

Príkaz High (Vysoká) pridelí hre vysokú prioritu, takže bude mať prednosť pred ostatnými programami v počítači. Je to hlavný spôsob prideľovania výkonu hre v počítači. Do threads napíšte počet vlákien vášho procesora, v prípade 4-jadrového procesora, kde má každé jadro dve vlákna, je to 8 vlákien, nie 8 jadier, ako sa často nesprávne uvádza. Novid potom vypne úvodné video alebo intro, ktoré sa zobrazí pri zapnutí CSGO.

👉Článok vznikol v spolupráci s webom zachrana-dat.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *