Kartová hra Oko berie. Jednadvacet. Pravidlá hry Oko. Hra Oko
| | |

Kartová hra Oko berie (21) – pravidlá

Kartová hra Oko berie (známa aj pod názvom, Očko, Oko alebo 21) je hra s mariášovými kartami, ktorá sa pravidlami podobá kartovej hre BlackJack. Obe tieto hry pracujú s princípom získania súčtu kariet v počte 21. Hra Oko berie je Česká modifikácia hry vingt-et-un (pontoon) a má viacero modifikácií. Poďme sa spoločne pozrieť na pravidla hry Oko bere.

Karty na hru: Mariášové
Počet hráčov: 2+
Typ hry: Spoločenská, kartová
Čas hrania: 10-15 min

Obsah článku – Kartová hra Oko berie (21) – pravidlá

Kartová hra – Oko berie

Jednoduchá a rychlá kartová hra.

História hry Pontoon – Oko bere

Vznik kartovej hry Vingt-et-un (v ang. Pontoon) sa datuje okolo roku 1700. Kartová hra sa začala hrať vo Francúzsku a následne sa rozšírila s rôznymi variáciami do zvyšku sveta. Najznámejšia varianta hry Pontoon, ktorá sa rozšírila do celého sveta je Blackjack. V Čechách sa našli záznamy z druhej polovice 18. storočia, kde hru označujú s názvom Oko alebo Gespenst. V tom čase bola hra zaradená medzi zakázané hazardné hry.Pravidlá kartovej hry Oko

Kartová hra Oko berie pravidlá. Hra Oko. Jednadvacat. Pontoon. Hra Oko
Unsplash.com | autor: jiri_chris

Na kartovu hru Oko si najprv pripravíme sedmové – mariášové karty. Oko je pomerne rýchla kartová hra, určená pre viacerých hráčov. Najmenší počet hráčov sú 2, ideálny počet je okolo 5, ale môže ju hrať aj viac ako 5 hráčov. Spomedzi hráčov sa vyberie jeden, ktorý je bankár a rozdáva karty. Pri hre sa môže striedať úloha bankára medzi hráčmi podľa stanovených pravidiel. Úlohou hráča je získať oko – 21 alebo sa čo najviac priblížiť k sume kariet 21.

Tip na článok: Najlepšie kartové hry pre jedného, dvoch alebo viacerých hráčov

Ako sa hrá kartová hra Oko

Bankár rozdáva každému hráčovi po dvoch kartách, vrátane bankára. Keď hráči dostanú karty, následne sa pozrú na obdržané karty. Bankár sa zatiaľ nepozerá na svoje karty. Hráči môžu požiadať bankára o ďalšie karty. V momente keď nehlási už žiaden hráč, že chce viacej kariet otočí aj bankár svoje karty. Bankár si môže následne pribrať ďalšie karty. V momente, keď už bankár nechce daľšiu kartu, tak následne všetci odkryjú karty. Následne sa spočítajú hodnoty na kartách.
Počítanie kariet v hre Oko

Cieľom hry je získať čo najvyšší počet bodov v kartách. Hráč, ktorý získa najvyšší súčet bodov na kartách vyhráva. Hráč, ktorý prekročí súčet viac ako 21 hlási trop a automaticky prehráva. Ak súčet kariet sa rovná 21 hlási Oko.

Kartová hra Oko – bodovanie

Karta Počet bodov
Dolník 1
Horník 1
Král 2
VII 7
VIII 8
IX 9
X 10
Eso 10 alebo 11

Rozdiel medzi Black Jack a Oko

Kartová hra Blackjack sa hrá s francúzskymi kartami, pričom Oko sa zase hraje s mariášovými kartami. Rozdiel medzi týmito dvoma hrami je aj v počítaní kariet. Blackjack sa hrá s 52 kartami (francúzske).Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *