Retro herné konzoly a retro hry. Prenosné herné konzoly. Staré hry a konzoly
|

Retro herné konzoly a staré hry, ktoré sa zapísali do dejín

S rastúcim pokrokom moderných technológií sa mnoho starších hier a konzol ocitlo v zabudnutí. Napriek tomu má mnoho z týchto klasických hier a konzol silnú základňu fanúšikov, ktorí si radi pripomenú tieto ikonické zážitky zo svojho detstva alebo z mladších rokov. V tomto článku sa budeme venovať týmto retro hrám a konzolám, ktoré ovplyvnili celú generáciu hráčov a dodnes majú veľký vplyv na herný priemysel. Pozrieme sa na niektoré z najikonickejších herných konzol, ako je Atari 2600, NES alebo Sega Genesis. Venovať sa budeme aj obľúbeným retro konzál a hrám, ako je Pac-Man, Tetris, Super Mario Bros. a niekoľko ďalších.

Obsah článku – Retro herné konzoly a staré hry, ktoré sa zapísali do dejín

Retro herné konzoly

Retro herné konzoly sú staršie typy herných konzol, ktoré boli vyvinuté v minulosti a dnes sa považujú za historické alebo klasické konzoly. Staré konzoly sa vyznačujú jednoduchým dizajnom a funkciami v porovnaní s modernými konzolami. Niektoré z najznámejších retro herných konzol sú napríklad Atari 2600, Nintendo Entertainment System (NES), Sega Genesis, Super Nintendo Entertainment System (SNES) a PlayStation 1.

Retro herné konzoly. Zachovalé staré herné konzoly. Retro konzoly
pixabay.com | autor: solidsnake

Retro herné konzoly sa pripájali k televízoru pomocou rôznych káblov. Konzoly majú zvyčajne fyzické herné ovládače, ktoré sa používajú na ovládanie. Na rozdiel od moderných konzol, mnoho retro konzol neumožňuje hranie hier online alebo iné online funkcie.
Retro herné konzoly majú svoju jedinečnú atmosféru, ktorá je pre mnohých hráčov stále veľmi príťažlivá. Spojené s nostalgickými spomienkami na staršie časy a ponúkajú jedinečné herné zážitky, ktoré sa líšia od moderných hier. Pre mnohých fanúšikov retro hier a konzol sú tieto zariadenia stále neodolateľné a získavajú si stále nových priaznivcov.

Prvá retro herná konzola Magnavox Odyssey

Prvou retro hernou konzolou bola Magnavox Odyssey, ktorá uzrela svetlo sveta v roku 1973. Táto konzola bola vyvinutá Ralphom Baerom a bola prvou hernou konzolou, ktorá bola určená pre použitie s televízorom. Spolu s hernou konzolou sa predával cartridge a light gun.
Pre retro hernú konzolu Magnavox Odyssey vyšlo 28 hier. Vyskúšať ste mohli napríklad hru Ping-Pong, ktorá bola zahrnutá v základnej výbave konzoly. Táto hra využívala čiernobiele obrazovky. Táto stará konzola nezískala toľko popularity ako iné retro konzoly.

Populárne retro herné konzoly

Existuje niekoľko retro herných konzol, ktoré boli veľmi populárne a mali veľký vplyv na herný priemysel. Medzi najpopulárnejšie staré konzoly patria tieto.

Retro konzola Nintendo Entertainment System (NES)

Táto konzola bola vydávaná v roku 1983 a predávala sa vo veľkých množstvách. Za vznikom hernej konzoly stojí japonská spoločnosť Nintendo. Hry ukladali na fyzický nosič – kartidž. NES získal obrovskú popularitu vďaka mnohým kultovým hrám ako Super Mario Bros., The Legend of Zelda a Metroid. Medzi najpredávanejšie retro hry na túto konzolu patril Super Mario a Duck Hunt.

Retro herná konzola Sega Genesis/Mega Drive

Sega Genesis bola konkurenčnou konzolou NES a bola vydávaná v približne v rovnakom období, konkrétne 1988. Retro herná konzola bola vyvinutá japonskou spoločnosťou SEGA. V roku 1989 vstúpila na trh v Severnej Amerike s názvom Mega Drive. Názov Genesis už mal licenciu, tak zvolili iný názov. Sega Genesis sa vyznačovala vynikajúcimi grafickými schopnosťami a úžasným zvukom, čo ju robilo veľmi populárnou. Bohužiaľ v rokoch 1994–1996 SEGA nezvládla prechod na 32-bit systém, čo predurčovalo túto hernú konzolu na zánik. Produkcia herných konzol zastavili v roku 1995.

Retro konzola Atari 2600

Atari bola jednou z prvých herných konzol a bola veľmi populárna. Vyrábala sa v rokoch 1977 až 1991. Za vznikom konzoly stojí americká spoločnosť Atari. Nosičom hier na túto retro konzolu boli kartridže. Atari 2600 ponúkala množstvo hier, vrátane kultových hier ako Space Invaders, Pac-Man a Asteroids.

Retro herná konzola Super Nintendo Entertainment System (SNES)

SNES bola druhá konzola od Nintenda a bola vydávaná v 90. rokoch. SNES ponúkala vynikajúce grafické schopnosti a množstvo skvelých hier, ako Super Mario World, The Legend of Zelda: A Link to the Past a Super Metroid.

Retro konzola PlayStation 1

Za vytvorením PS1 stojí spoločnosť SONY. Táto retro herná konzola PS1 bola vydávaná v polovici 90. rokov 20. storočia. Bola jednou z prvých konzol, ktorá používala optické disky na ukladanie hier (CD-čka). PlayStation 1 bola veľmi populárna vďaka svojim vynikajúcim herným titulom, ako Final Fantasy VII, Crash Bandicoot, Metal Gear Solid a Gran Turismo. Výrobu konzol PS1 ukončili v roku 2006. Predaj tejto konzoly bol úspešný a dokázalo sa predať viac ako 100 miliónov kusov. Herné konzoly PlayStation sa tešia popularite aj v dnešnej dobe. Konzoly Playstation si prešli veľkým vývojom a momentálne je najnovšia herná konzola PlayStation 5.

Tip na článok: Xbox vs Playstation – ktorá konzola je lepšia?
Prvé retro konzoly neboli dizajnovo pekné, hry mali zlú grafiku. Tieto staré konzoly boli ale veľmi populárne a v niektorých prípadoch zmenili herný priemysel navždy. Za kolískou prvých retro herných konzol môžeme považovať hlavne Japonsko a Ameriku.

Prenosné retro herné konzoly

Prenosné herné konzoly sú zariadenia, ktoré umožňujú hranie hier na cestách alebo na iných miestach mimo domu. Prvé prenosné herné konzoly sa objavili už v 80. rokoch. Skutočný boom prenosných herných konzol prišiel v 90. rokoch, keď bola vydávaná prenosná verzia populárnej konzoly od Nintenda, Game Boy.

prenosne-retro-herne-konzoly-do-ruky
pixabay.com | autor: dannaragrim

Najúspešnejšie herné konzoly do ruky

Game Boy bol prvou prenosnou hernou konzolou, ktorá mala obrovský úspech a bola veľmi populárna. Bola vydávaná v rôznych verziách a jej najúspešnejšou verziou bola Game Boy Advance, ktorá bola vydávaná v 2001. Game Boy Advance ponúkala podstatne vylepšenú grafiku, zvukové efekty a ovládanie. Okrem Game Boya sa tešili popularite aj iné prenosné konzoly.
Sega Game Gear

Game Gear konzola uzrela svetlo sveta približne v rovnakom období ako Game Boy. Sega Game Gear bola konkurenčnou konzolou pre Game Boya a vyznačovala sa farebným displejom a možnosťou zobrazovať viac detailov v hre.

Atari Lynx

Lynx – prenosnú hernú konzolu predstavili približne v 90. rokoch. Atari Lynx bola výkonnejšia ako Game Boy a ponúkala farebný displej, vstavané reproduktory a možnosť hrania hier s viacerými hráčmi. Pomocou portov sa vedelo prepojiť až 16 hráčov s Lynxom.

Neo Geo Pocket

Prenosnú hernú konzolu uvideli na trh v 90. rokoch a popularitu mala najmä v Ázii. Neo Geo Pocket ponúkala farebný displej a množstvo skvelých hier, vrátane mnohých arkádových hitov.

Prenosné herné konzoly sa v minulosti tešili obľube. Vďaka týmto starým prenosným konzolám sa otvorila cesta pre moderné prenosné herné zariadenia, ako sú napríklad Nintendo Switch alebo PlayStation Vita.Najlepšie retro hry

Retro hry, či už na konzolu alebo počítač, predstavujú vynikajúci spôsob, ako sa vrátiť do minulosti. Jednoduchá grafika a zvukové efekty môžu byť na prvý pohľad pre niekoho nudné, no ich hrateľnosť a náročnosť vedia veľmi milo prekvapiť. Staré hry vedia vzbudiť silné emócie, či už z hľadiska hráčskej výzvy, alebo z nostalgického pohľadu na herný svet, ktorý kedysi ovládal našu fantáziu.

najlepsie-retro-hry-na-stare-herne-konzoly
pixabay.com | autor: barskefranck

10 retro hier, ktoré sú považované za klasiky a ktoré majú dodnes veľký vplyv na herný priemysel.

  • Super Mario Bros. (Nintendo Entertainment System)
  • Tetris (Game Boy)
  • The Legend of Zelda (Nintendo Entertainment System)
  • Pac-Man (Atari 2600)
  • Donkey Kong (Atari 2600)
  • Sonic the Hedgehog (Sega Genesis)
  • Street Fighter II (Super Nintendo Entertainment System)
  • Mortal Kombat (Sega Genesis)
  • Final Fantasy VII (Sony PlayStation)
  • Crash Bandicoot (Sony PlayStation)

Tip na článok: Retro hry na staré mobilné telefóny, ktoré zmenili históriu

Hry v zozname boli vydávané na rôzne herné konzoly a počítače v minulosti. Tieto staré hry, ktoré zmenili herný priemysel a stali sa klasikami a vzormi pre mnohé súčasné hry.


Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *