Zaklínač 1 (The Witcher): príbeh, gameplay, Remake
| | | |

Zaklínač 1 (The Witcher): príbeh, gameplay, Remake

Zaklínač 1 je akčná RPG hra, ktorá bola vydaná v roku 2007 herným štúdiom CD Projekt Red. Zaujímavím prvkom tejto hry je jeho nelineárnosť. Každé rozhodnutie má svoje dôsledky a koniec hry môže mať rôzne konce. Námet tejto hry pramení z knižnej verzie od poľského autora Andrzeja Sapkowského. Hra získala pozitívne reakcie od kritikov a taktiež medzi hráčmi zožala veľký úspech.

Príbeh

Dej sa odohráva v stredovekom fantasy svete, kde hrajete za Geralta z Rivie. Geralt je lovec príšer, ktorý si v mladosti prešiel rôznymi mutáciami aby sa stal silným bojovníkom proti príšerám, ktoré trápia obyvateľov aj kráľov. Geralt má po boku množstvo priateľov a spojencov, ktorý mu pomáhajú v boji. Zaklínači Eskel, Lambert a starší zaklínač Vesemir ale aj čarodejnica Triss medička Shani či trpaslík Zoltan sú dôležitými postavami v hre.Hra začína v pevnosti Kear Morhen, kde sa Geralt prebúdza a zároveň si nepamätá ako sa tam dostal. Čarodejnica Triss Merigold chce pomôcť Geraltovi s amnéziou a začne hľadať liek. Významnou udalosťou je napadnutie Kear Morhen neznámou skupinou útočníkov, ktorý ukradnú mutagény a vzorce na vytváranie Zaklínačov. Geralt sa chopí problému a začne pátrať a prenasledovať útočníkov do hlavného mesta Wizima. Pri pátraní po zlodejoch zachráni roľnícke dieťa Alvina, ktorý je zvláštne dieťa. Alvin je označovaný za zdroj silnej magickej moci, rovnakej ako Ciri zo Zaklínača 3. Podarí sa Geraltovi vypátrať a získať naspäť mutagény? Aký vplyv bude mať Alvin na celý dej? Dozviete sa po prejdení hry.

Tip na článok – Zaklínač 2: Vrahovia Kráľov – recenzia, príbeh, hw

Hrateľnosť

Zaklínač 1 ponúka tri rôzne kamery pohľadu. Pohľady si môžete prepínať a zvoliť si ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Zaklínač na chrbte nosí dva meče – jeden železný na ľudských nepriateľov a strieborný na monštrá. Dôležitým prvkom hrateľnosti sú bojové štýly. Na výber sú 3 typy a to rýchly, silný a skupinový štýl. Bojové štýly musíte prispôsobovať nepriateľom a uvážlivo vyberať spôsob boja proti danému nepriateľov.
Zaklínači vedia využívať aj mágiu vo svoj prospech. Mágia, ktorú ovládajú zaklínači sa nazýva znamenia. Geralt ovláda 5 znamení: Aard, Igni, Yrden, Quen a Axie. Významným prvkom v hre je aj Alchýmia. Geralt môže využívať pri boji a rôznej elixíry a odvary, ktoré mu dodajú dodatoćnú výhodu pri boji s nepriateľmi. Pri elixíroch treba pozerať aj na ich toxicitu. Táto mechanika znemožňuje hráčovi použiť veľké množstvo elírov a preto hráć musí dôkladne vyberať aké elixíry pri boji využije. Zaklínač Geralt si môže namiešať aj oleje na meče alebo vyrábať bomby, ktorú mu poskytnú dodatočnú výhodu pri boji.

Grafika

Hra má dobrú grafiku v súvislosti s rokom vydania hry (2007). Grafika ponúka filtrovanie textúr aj Anti-aliasing. Graficky prepracované postavy, hustota vegetácie, detailné prostredie či efekty počasia dodávajú skvelý grafický zážitok. Jednoznačne sa nedá porovnávať grafika s novodobými hrami, ale v dobe vydania patrila medzi veľmi dobre graficky spracované hry.

Zvuk

Zaujímavosťou hry Zaklínač 1 je český dabing. Dialógy obsahujú perfektne spracovaný český dabing a preklad textov je na skvelej úrovni. Nechýba ani realistický zvuk rinčania mečov, počasia čí vtipné hlášky patria medzi silné stránky hry.

Zaklínač 1 Remake

CD Projekt Red oznámilo 26. októbra 2022 na oficiálne stránke, že pracujú na Remaku hry Zaklínač 1. Dátum vydania nie je jasný a taktiež či bude hra dostupná na herné konzoly. Predpokladať ale môžeme, že to bude slušne spracovaný remake hry a vydavateľstvo svoju hernú komunitu nesklame.

Zaklínač 1 HW nároky

Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
OS: Windows XP/Vista OS: Windows XP/Vista
Procesor: Intel Pentium 4 2.4 GHz alebo Athlon 64 + 2800 Procesor: Intel Pentium 4 3.0 GHz alebo AMD Athlon 64 +3000.
Grafika: NVIDIA GeForce 6600 alebo ATI Radeon 9800 Grafika:  NVIDIA GeForce 7800 GTX or ATI Radeon X1950 XT
RAM 1 GB RAM: 2 GB
Pevný disk 15 GB Pevný disk 15 GB

Zaklínač 1 GameplaySimilar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *