| | | | | |

Kanasta pravidlá hry + ako sa hrá

Hra Kanasta (Canasta) je kartová hra so žolíkovými kartami. Hra vznikla okolo roku 1939 v Uruguaji a aj dneska nedajú niektorí hráči dopustiť na túto hru. Ako sa hrá Kanasta? Aké sú pravidlá tejto hry? Bližšie si povieme o tejto hre v článku.

Žáner hry: Logická
Typ hry: Spoločenská, kartová
Počet hráčov: 2, 3, 4, 5, 6
Hra je určená pre: dospelých,deti, dievčatá, chlapcov

Obsah článku – Kanasta pravidlá hry + ako sa hrá:

Kanasta – pravidlá hry


Kartová hra pre deti aj dospelých pre 2-6 hračov

Hra Kanasta

Pri vzniku hry bola Kanasta (Canasta) určená pre 4 hráčov. V dnešnej dobe existuje varianta hry, ktorú môžu hrať aj 2, 3, 5 aj 6 hráči. Kanastu môžeme považovať za párovú hru, kde hráči hrajú v skupinách proti ostatným hráčom. Ak hrajú traja hráči tak každý bojuje sám za seba. Ideálny počet hráčov je 4. Pri Kanaste s počtom hráčov 4 hrajú dva proti dvom. Pri počte hráčov 5 hrajú 2 proti 3. V prípade, že ste partia 6 hráčov hrajú 3vs3.
Kanasta sa radí medzi kartové hry so žolíkovými kartami. So žolíkovými kartami môžete hrať napríklad aj Pasians, Kenta či Žolíka.
Kanasta pravidlá hry

Na hru je potrebný počet kariet 108 vrátane 4 žolíkov. Karty na Kanastu sú žolíkové (rummy), ktoré obsahujú 52 kariet v jednom balíku. Na hru sú potrebné dva balíky týchto kariet + žolíci.

Kanasta - Canasta. Pravidlá Kanasty. Ako sa hrá kartová hra Kanasta - Canasta
pexels.com | autor: Aleksandar Dragojević

Vytvorenie Kanasty alebo radu

Canasta alebo aj košík je skupina 7 kariet tej istej hodnoty. Napríklad 7 osmičiek, 7 deviatok atď… Poznáme dva druhy kanasty a to čistú a špinavú (zmiešanú). Čistá kanasta je zoskupenie 7 rovnakých kariet. Za špinavú kanastu označujeme 7 kariet kde sa nachádza buď žolík alebo dvojky. Podľa pravidiel kanasty, smú byť žolíci a dvojky aj v nedokončených radoch najviac v polovičnom zoskupení.

Ak hráč vyloží napríklad 3 tak tam môže byť najviac jedna divoká karta – žolík alebo dvojka. Hráč, ktorý vyloží 4 karty tak tam môžu byť najviac dve divoké karty (rovnako ako v pätici). Pri 6 kartách alebo 7 (kanaste) môžu byť až 3 divoké karty. Pravidlá hovoria aj o tzv. divokej kanaste, ktorá sa skladá čisto zo žolíkov a dvojek. Na zostavenie divokej kanasty sa môžu používať iba divoké karty. Tento jav sa v hre nachádza iba ojedinele. V Kanaste existuje ešte pojem rad, a týmto označujeme minimálne trojicu rovnakých kariet a maximálne 6 kariet. V podstate je to nedokončená kanasta.
Špeciálne karty v Kanaste

V hre majú ešte výnimočné postavenie karty – červené a čierne 3. Za prémiovú kartu pokladáme červenú trojku a ak ju hráč vlastní môže bodovo skórovať. Na tvorenie rady sa nepoužívajú červené trojky a odkladajú sa na stôl. Ak hráč pri rozdávaní, alebo si potiahne kartu a dostane červenú trojku, položí ju na stôl a následne si zoberie druhú kartu z talónu. Čierna trojka má obranný charakter. Znamená to, že ak ju hráč vyhodí tak sused po ľavici si nemôže brať karty z odkladacieho balíčka. Čierna trojka ovplyvňuje iba jedného hráča po lavici a ostatní hráči môžu normálne hrať.

Rozdanie kariet

Počet rozdaných kariet na začiatku hry závisí od počtu hráčov. Ak hrajú dvaja partneri tak dostanú po 15 kariet. Traja dostanú 13 kariet, 4 majú 11 kariet. Zvyšné karty sa položia na stôl a postupom hry sa z neho dokupuje.

Kanasta (canasta)- kartová hra. Pravidlá hry Kanasta. Ako sa hrá Kanasta
pexels.com | autor: Israel Garcia

Ako sa hrá Kanasta

Karty sa zamiešajú a rozdajú hráčom. Každý si uloží na ruke karty, vyhodí červené trojky na stôl a následne si doložia karty podľa počtu vyhodených prémiových kariet. Hráč, ktorý rozdával karty potiahne jednu kartu zo základného balíčka otočí ju ako ako prvú kartu odkladacej kôpky. Tímto hra začala a pokračuje hráč po lavej strane. Má dve možnosti a to buď si potiahnuť kartu zo základného (kmeňového) balíčka alebo si zobrať kartu vyloženú na stole. Keď vykoná jeden s týchto dvoch možností musí jednu kartu vyhodiť (tá ktorá sa mu nehodí). Po akcií následuje ďaľší hráč. Najlepšia taktika je sa čo najskôr vyložiť, hneď ako je to možné. Možnosti po vyložení sa zlepšujú a dostávajú taktickú výhodu.Počas hry sa vykonávajú tieto úkony:

  • Branie kariet
  • Vykladanie kariet
  • Zmrazovanie balíčku
  • Úplné zamrazenie balíčku

Vykladanie kariet v Kanaste

Na vyloženie kariet je potrebné mať aspoň 50 bodov. Je dovolené aby hráč sa hráč vyložil pomocou odhodenej karty. Hráč môže vziať aj ostatné vyhodené karty ale len v prípade, že má na ruke ďalšie dve doplňujúce karty.

Cieľ v Kanaste

Úlohou každej dvojice je dosiahnuť čo najviac bodov pomocou vykladania. Cieľom je taktiež uzatvoriť hru s tím, že sa hráč zbaví všetkých kariet.

Názov Počet bodov
Divoká kanasta = žolíky a dvojky 1000
Divoká kanasta dvojková 800
Čistá kanasta 500
Zmiešaná kanasta 300
Uzatvorenie hry 100
Za červenú trojku 100
Za 4 červené trojky 800

Kanasta Online

Ak chcete si chcete vyskúšať hru a nemáte protihráčov alebo karty, tak si ju môžete zahrať online zadarmo. Prvou možnosťou je hrať priamo vo webovom prehliadači alebo stiahnuť do mobilného zariadenia cez obchod s aplikáciami.Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *