Mariáš pravidlá kartovej hry. Ako sa hrá Mariáš, Licitovaný Mariáš
| | |

Pravidlá kartovej hry Mariáš – ako sa hrá?

Mariáš je kartová hra so sedmovými/nemeckými kartami. Historická hra, ktorá hlavne v minulosti bola veľmi obľúbená. Táto hra má viacero variant, pričom každá varianta hry má mierne upravené pravidlá. Hra je primárne určená ako hazardná hra pre dospelých.

Žáner hry: Logická
Typ hry: Spoločenská, kartová
Počet hráčov: 3, 4,
Hra je určená pre: Dospelých

Obsah článku – Pravidlá kartovej hry Mariáš – ako sa hrá?

I.Quest 2021 – Mariáš

I.Quest 2021 – Jeden z úkolů na hradě Velhartice bylo vyhrát hru mariáše proti organizátorům.

Hra Mariáš

Slovo Mariáš pochádza z francúzskeho slova “Mariage”, čo v preklade znamená svadba. Mariáš vznikol pôvodne v Nemecku približne na prelome 18. a 19. storočia. Základná varianta kartovej hry Mariáš je licitovaný alebo volený. Poďme sa pozrieť na pravidlá Mariášu a vysvetlíme si ako sa hrá táto kartová hra.

Varianty hry Mariáš

 • Volený
 • Lízaný
 • Krížový
 • Licitovaný
Mariášové karty

Na hru je potrebný balík nemeckých/sedmových kariet. Mariáš sa zvyčajne hraje s dvojhlavými nemeckými kartami. Hry so sedmovými kartami sú v obľube a existuje viacero typov hier, ktoré môžete hrať s týmito kartami. Medzi klasické hry, ktoré sú obľúbené na slovensku sú: Faraón, Sedma či Stop-Kent

Mariáš. Pravidlá hry Mariáš. Ako sa hrá kartová hra Mariáš. Volený Mariáš

Pravidlá hry Mariáš – Volený

Ako sa hrá Mariáš a aké sú jeho pravidlá? Na začiatok sú potrební hráči. Volený Mariáš je určený pre 3 hráčov. Pri pauzujúcom Mariášový hrajú 4 hráči.

Balíček mariášových kariet sa zamieša hráč, ktorý rozdáva karty. Na začiatku hry hráč, ktorý rozdáva dá seknúť (preložiť) balíček kariet hráčovi, ktorý sa nachádza po ľavej strane. Následne hráčovi na pravo dá 7 kariet (forhond). Hráč, ktorý dostal karty si zvolí tromfovú farbu. Zvyšok kariet sa rozdáva po 5. Hráč, ktorý volil farbu má 12 kariet. Ostatní hráči majú po 10 kariet. Forhond odloží dve karty do tzv. talónu.

Forhond následne ponúkne hráčom čo hrať. Na výber je: Malý, Veľký, Sedem, Stosedem a Farba. Úlohou hráča na pravo je odsúhlasiť ponuku ako prvý. Môže sa ale rozhodnúť, že zoberie talón a ponúkne Vyložený malý a Vyložený veľký ,Malý, Veľký. Ak odsúhlasil ponuku forhonda tak rozdávajúci môže alebo nemusí odsúhlasiť. Ak neodsúhlasí tak zoberie talón a ponúkne Veľký. Toto ale neplatí v prípade, že hráč na pravej strane hraje Veľký. Na Morave a na Slovensku sa rozdáva zvyčajne proti smeru hodinových ručičiek. V Čechách sa zvykne rozdávať v smere hodinových ručičiek.

Druhy voleného Mariášu

Farba. V prípade, že protihráči odsúhlasili farbu tak vrchný hráč ukáže ostatným hráčom tromf, ktorý sa zvolil. Hlavný hráč môže zahlásiť, že hrá Sedmu. V prípade Sedmy musí hlavný hráč získať posledný štich tzv. tromfovou sedmou. Druhá možnosť je, že získa stovku. V prípade, že protihráči si netrúfajú tak rovno zložia karty. Ak si myslia, že majú šancu vyhrať tak zavolajú (2 násobok základnej hry). Hlavný hráč môže zavolať väčší (4 násobok), následne súperi kontra (8 násobok) a hlavní hráč nakoniec môže zahlásiť rekontra (18 násobok). V prípade, že sa zvolila ako tromfová farba červená tak sa všetky sadzby zdvojnásobujú.

Ako sa hrá Mariáš? Začína vyhadzovanie kariet

Ako prvý hráč začína hlavný hráč. Pravidlo hovorí, že farba sa musí vždy priznať. Ak by hráč mal vyššiu kartu ako je v štichu tak ju tiež musí priznať. Ak hráč nemá vo farbe výnosu kartu tak musí hrať tromfom. V prípade, že hráč nemá farbu ani tromf tak môže vyhodiť hocijakú kartu. V ďalšom kole začína hráč, ktorý získal štich.

Cieľ hry Mariáš

Cieľ kartovej hry je získať viac bodov tzv. mastných (prémiových) kariet ako ostatní protihráči. Medzi prémiové (mastné) karty sa zaraďujú desiatky a esá.

Poradie kariet od najvyššej po najnižšiu:

 • Eso,
 • Desať,
 • Kráľ,
 • Horník,
 • Dolník.
 • 9,
 • 8,
 • 7.
Bodovanie kariet v hre Mariáš

Každá prémiová karta má hodnotu za 10 bodov. Posledný štich je ohodnotený na 10 bodov tiež. Hláška má hodnotu za 20 bodov a hláška v tromfovej farbe zase hodnotu za 40 bodov. Za hlášky sa pokladá dvojica horník-kráľ na jednej ruke a vo farbe. V prípade, že v hre neboli žiadne hlášky tak maximálny počet získaných bodov je 90. Ak v hre boli hlášky tak maximálny počet bodov v hre je 110 až 190.

Malý

Ak hráč hral malý tak jeho úlohou bolo nezískať žiadny štich. Ak sa hral voležený malý, tak musí uhrať malý aj keď ukáže svoje karty.

Veľky

Ak sa hral Veľký tak hráč musí získať všetky štichy. V prípade, že bol nahlásený vyložený veľký tak musí uhrať veľký aj keď ukázal karty.

Mariáš online

V prípade, že nemáte po ruke karty alebo spoluhráčov, tak si môžete zahrať túto online, ako veľa iných kartových hier. Využiť môžete buď to mobilnú aplikáciu alebo existuje verzia hry vo webovom prehliadači. Mariáš online si môžete zahrať po zadarmo.Mariášové turnaje

Kartová hra Mariáš má dlhú tradíciu turnajov. Od minulosti až do súčasnosti sa hrajú turnaje v tejto kartovej hre. Tieto turnaje sa zvyčajne hrajú na čas.Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *